آبگیری دریاچه ارومیه در شرایط کنونی به صلاح نیست

دیدگاهی تازه در مورد احیای دریاچه ارومیه

بررسی های متخصصان در مرکز زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی نشان می دهد که دریاچه ارومیه در وضعیت فوق اشباع قرار دارد و آبگیری آن نتایج مطلوب را نخواهد داشت. آن ها معتقدند باید به طریقی بخشی از نمک رسوب کرده در بستر دریاچه را برداشت و پس از آن اقدام به آبگیری کرد.

«محمد درویش»، فعال محیط زیست در گفت و گو با CHN به نقل از «راضیه لک»، مدیر گروه زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی کشور در مورد شرایط کنونی دریاچه ارومیه می گوید: «دریاچه ارومیه پیش از این چهارده متر عمق داشته اما در حال حاضر به یک محیط پلایایی تبدیل شده است که برای حل مشکل دریاچه ارومیه لازم است در گام نخست محیط پلایایی به محیط دریاچه ای تبدیل و پس از آن آبگیری انجام شود.»

او در توضیح محیط های پلایایی می گوید: «محیط های پلایایی محیط هایی هستند که در آن ها نمک به میزان زیاد رسوب کرده و در واقع عمق آن ها کاهش یافته و در نهایت عمقی ندارند و به همین دلیل میزان تبخیر در آن ها بسیار بالاست، این موجب می شود که بابت خشکسالی ها و اقلیم، اکوسیستم هایی بسیار شکننده و حساس باشند و به دریاچه هایی فصلی تبدیل شوند.»

اما در جایی که غلظت نمک دریاچه ارومیه در تابستان گذشته ۴۰۰ گرم بر لیتر بوده است و در حال حاضر ضخامت نمک در بستر دریاچه یک متر است، آبگیری دریاچه مشکلی حل نخواهد کرد.

«لک» در مورد دلایل علمی این موضوع می گوید: «اگر آب را در شرایط کنونی وارد دریاچه ارومیه کنیم، آب وارد شده صرف حل کردن نمک می شود و در نتیجه آبی با املاح بالا به وجود خواهد آمد.»

به اعتقاد او، باید راهکاری اندیشید و به طریقی بخشی از نمک از محیط رسوبی دریاچه را خارج کرد والا اگر این محیط، پلایایی باقی بماند همیشه در معرض خشکی قرار خواهد داشت.

عوامل انسانی مهم ترین عوامل بحران دریاچه ارومیه

«لک»، عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه را بیش از هر چیز عوامل انسانی می داند و معتقد است که عوامل اقلیمی تاثیر بسیار کمتری در شرایط کنونی دریاچه ارومیه داشته اند.

به گفته او، ساخت پل شهید کلانتری، استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی و در نهایت سد زدن بر رودخانه هایی که به دریاچه منتهی می شده اند، مهم ترین عوامل انسانی ایجاد شرایط بحرانی در دریاچه ارومیه هستند.

بر اساس مطالعات انجام شده در مرکز زمین شناسی دریایی، پل کلانتری در میانه دریاچه ارومیه و در جایی ساخته شده است که جریان های شمالی- جنوبی وجود داشته و محیط پر از انرژی بوده است، با ساخته شدن پل، در اطراف آن محیط به نسبت آرامی ایجاد شده است که این مساله به بالا رفتن سرعت رسوب گذاری تا ۱۰ ها برابر در اطراف پل انجامیده است، به علاوه این که پل تبادل آب شور و شیرین را که در شمال و جنوب دریاچه وجود داشته را مختل کرده است.

از سوی دیگر، سد زدن بر رودخانه های منتهی به پل نه تنها موجب کم شدن حقابه دریاچه شده، بلکه موجب شده است که رسوباتی که از طریق رودخانه ها به دریاچه می رسیده، در پشت سدها بماند و به دریاچه نرسد و این مورد موجب کم شدن فرونشینی دریاچه ارومیه شده شود، در نتیجه با افزایش رسوب نمک و کاهش فرونشینی، عمق دریاچه کاهش یافته است.

به گفته لک، در حالی که همگان به کاهش عمق دریاچه ارومیه از بالا توجه می کنند، باید توجه داشت که از پایین نیز به علت رسوب گذاری، عمق آن کم شده است.

منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده