کمیته ای که برای صیانت از محيط زيست می آید!

مرکز لرستان با چالشهای زیست محیطی زیادی دست به گریبان است که در این راستا بالاخره شورای شهر دست به کار شد تا کمیته “صیانت از محیط زیست شهری و مدیریت پسماند” را فعال کند.شهرستان خرم آباد به عنوان مرکز لرستان علی رغم داشتن جاذبه های طبیعی و خدادادی دارای مشکلات و چالشهای زیست محیطی زیادی است که به نظر می رسد باید چاره اندیشی در این زمینه هرچه سریعتر در دستور کار متولیان امر قرار گیرد.

در این راستا به همت شورای اسلامی شهر خرم آباد و با پیگیری تشکلهای زیست محیطی این شهر قرار است کمیته “صیانت از محیط زیست شهری و مدیریت پسماند” در شورای شهر، فعال شود.

گامی برای کاهش مشکلات زیست محیطی خرم آباد

مجید دریکوند دبیر شورای تشکلهای حامی محیط زیست خرم آباد در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: طرح “کمیته صیانت از محیط زیست شهری و مدیریت پسماند” با تلاش تشکلهای حامی محیط زیست شهرستان خرم آباد در چارچوب طرحها و برنامه های شورای اسلامی شهر خرم آباد با هدف صیانت از محیط زیست انسانی این شهر و ارائه راهکار علمی و عملی برای ساماندهی و رفع معضلات زیست محیطی موجود در سطح شهر خرم آباد از روز چهارشنبه 23 فروردین ماه رسما آغاز به کار خواهد کرد.

وی ادامه داد: این کمیته در نظر دارد با کمک و راهنماییهای مدیران ارشد سازمانها و نهادهای مختلف و اساتید برجسته دانشگاههای موجود در استان با به وجود آوردن یک فضای جدید در سطح مدیریت کلانشهری گام هایی موثر در راستای کاهش معضلات زیست محیطی خرم آباد بردارد.

دریکوند با اشاره به چالشهای زیست محیطی خرم آباد، ابراز امیدواری کرد: تشکیل این کمیته گامی در راستای طرح این مشکلات و در نتیجه اتخاذ راهکارهای لازم به منظور رفع آنها باشد.

و اما شهر خرم آباد در طول سالهای اخیر مشکلات زیادی را در بعد زیست محیطی شاهد بوده است که بارها در رسانه های مختلف مورد نقد قرار گرفته است.

چالش نخاله ها و زباله ها

یک فعال محیط زیست در این رابطه با تشریح چالشهای زیست محیطی خرم آباد گفت: شهرستان خرم آباد به دلیل واقع شدن در یک اقلیم خاص کوهستانی از لحاظ شرایط آب و هوایی دارای یک محیط زیست بسیار متفاوت است.

محسن تیزهوش به چالش نخاله های ساختمانی در این شهر اشاره کرد و گفت: در یک دهه گذشته جمعیت این شهرستان به دلایل گوناگون افزایش داشته و در همین راستا شاهد گسترش ساختمان سازی در شهر بوده ایم؛ اتفاقی که سبب افزایش ناگهانی تولید نخاله های ساختمانی شد.

وی با بیان اینکه افزایش تولید نخاله های ساختمانی سبب بروز مشکلات خاص زیست محیطی در اطراف شهر خرم آباد شده است، افزود: این معضل را هنوز هم می توان با یک تدبیر صحیح و کارشناسانه به یک نقطه مثبت در مدیریت کلان شهر تبدیل کرد به طوریکه در بسیاری از شهرهای کشور بازیافت نخاله های ساختمانی و بازگشت آنها به چرخه مصرف سبب کاهش بسیاری از هزینه ها شده است.

موضوع مهجور بازیافت در خرم آباد

این در حالیست که موضوع بازیافت مواد زائد جامد نظیر زباله های کاغذی، پلاستیکی، الکترونیکی و شیشه ای در کنار نخاله های ساختمانی از دیگر مشکلات شهر خرم آباد است که باید برای این موضوع نیز چاره اندیشی شود.

این کارشناس محیط زیست در این رابطه نیز به خبرنگار مهر گفت: در دستور کار قرار گرفتن موضوع بازیافت می تواند از ایجاد بحرانهای زیان آور شهری کاسته و درجه مشکلات زیست محیطی خرم آباد را به صفر نزدیک کند.

تیزهوش ادامه داد: در این زمینه کمیته صیانت از محیط زیست شهری و مدیریت پسماند خرم آباد در نظر دارد با ارائه پیشنهاداتی همچون احداث ایستگاههای دریافت زباله های تفکیک شده در چند نقطه از شهر خرم آباد، سازمان بازیافت را در راه کاهش معضلات محیط زیست انسانی خرم آباد و مدیریت راهبردی پسماند یاری کند.

این عضو کمیته صیانت از محیط زیست شهری و مدیریت پسماند خرم آباد به دیر برنامه های این کمیته اشاره کرد و یادآور شد: این کمیته در نظر دارد طرح هایی همچون “ساماندهی رودخانه خرم آباد، ساماندهی سیستم حمل و نقل و عمومی، مدیریت صحیح ترافیک، تشویق مردم به تفکیک زباله ها از طریق رسانه های ارتباط جمعی و نهاد های مرتبط و… ” را در نخستین جلسه این کمیته مطرح و برای پیگیری آنها تلاش کند.

کمبود فضای سبز در خرم آباد

به هر روی با نگاهی به مسائل زیست محیطی چند سال گذشته در شهر خرم آباد می توان به صورت اجمالی به برخی چالشهای زیست محیطی این شهر اشاره کرد.

یکی از موضوعات بسیار مهم خرم آباد کمبود فضای سبز این شهر است؛ خرم آباد در یک دهه گذشته با افزایش جمعیت روبرو بوده است؛ افزایش جمعیت باید با افزایش سرانه فضای سبز شهر همراه شود وگرنه سبب بروز مشکلات خاص زیست محیطی خواهد شد.

این در حالیست که اتفاقات مثبت و امیدوار کننده ای همچون تبدیل فضای بی روح جنوب شهر به تفرجگاه باغ بهشت نوید بخش این موضوع است که می توان با کمک متولیان امر در راستای توسعه فضای سبز این شهر گامهای موثری برداشت.

خزان زودرس درختان کهنسال خرم آباد

از طرف دیگر یکی از نگرانیهای به حق شهروندان خرم آبادی حفاظت از درختان کهنسال این شهر است به طوریکه متاسفانه در تابستان سال گذشته شاهد خزان زودرس درختان قدیمی مرکز شهر بودیم؛ رخدادی که دو علت مهم و چالشی را با خود یدک می کشید.

از یک طرف تاثیر ریزگردها در کنار افزایش تولید آلاینده های ثانویه در درازمدت سبب از بین رفتن پایداریهای این درختان شده و از سوی دیگر پایین رفتن سطح آبهای زیرزمینی و بی توجهی به امر حفاظت از این درختان ارزشمند سبب خزان بی سابقه درختان قدیمی خرم آباد شد.

با این تفاسیر افزایش فضای سبز شهر در کنار حفاظت از درختان کهنسال می تواند از بروز انواع بیماریهای ناشی از آلودگی هوا کاسته و سبب طراوت بخشیدن به فضای ماشینی شهر شود.

به هر روی به نظر می رسد ایجاد کمیته ای برای پیگیری مسائل زیست محیطی شهر خرم آباد راهکار مثبتی در راستای رفع این مشکلات باشد به شرط اینکه این کمیته راهبردهای خود را به صورت کاربردی و عملیاتی پیگیری کند و مصوبات آن تنها روی کاغذ باقی نماند.

ضرورت وارد کردن رویکرد زیست محیطی به برنامه ریزی شهری

حسن آذری رئیس شورای اسلام شهر خرم آباد در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: شهر خرم آباد در حال حاضر با یکسری مشکلات زیست محیطی مواجه است که یکی از عمده ترین مشکلات در این زمینه ناکافی بودن زیرساخت های شهری است.

وی ادامه داد: بنابر این در خرم آباد برای دستیابی به محیط زیست پایدار شهری مدیریت کنترل آلودگیها و اکوسیستم های شهری ضروری به نظر می رسد.

آذری با تاکید بر اینکه باید آگاهی و بینش بسیار وسیع تری نسبت به ملاحظات زیست محیطی در پروژه های شهری و به طور کلی مدیریت شهری تزریق شود، ادامه داد: برای حفظ شرایط کنونی و ارتقا وضعیت ناگزیر از وارد کردن رویکرد زیست محیطی به برنامه ریزی و سیاستگذاری کلان اداره شهر هستیم.

رئیس شورای اسلامی شهر خرم آباد یادآور شد: در این راستا کمیته صیانت از محیط زیست شهری و مدیریت پسماند خرم آباد در شورای اسلامی این شهر پایه گذاری شده که با ارائه گزارشها و طرح های پیشنهادی به مراجع مسئول و نظارت بر اجرای طرح های تدوین شده می تواند نقش موثری در راستای تحقق هدف یاد شده داشته باشد.

به هر روی امید می رود با همکاری متولیان امر و پیگیریهای مستمر فعالان محیط زیست ضمن راه اندازی و فعالیت موثر این کمیته به وضعیت محیط زیست شهری خرم آباد سامان داده شود.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده