صدور بیش از 830 اخطاریه زیست محیطی برای واحدهای آلاینده استان البرز

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز پیش از ظهر پنج شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته زمین پاک در کرج در خصوص نحوه مدیریت پسماندها در استان البرز گفت: این وظیفه اکنون به دستگاههای مسئول در هر حوزه واگذار شده و نظارت بر پسماندهای کشاورزی، پزشکی، صنعتی و… به ترتیب به عهده جهاد کشاورزی، علوم پزشکی و صنعت و معدن و تجارت و به همین ترتیب سایر دستگاههای مربوطه است.


وی گفت: چارچوبهای نظارت بر این امر به دستگاههای مربوطه ابلاغ و تعیین تکلیف شده و پیگیری وضعیت پسماندها و مدیریت آن فقط به عهده محیط زیست نیست و این سازمانها باید در قبال نحوه مدریت بر دفع و امحاء زباله های تولیدی مراکز تحت مسئولیت خود پاسخگو باشند.


وی درباره پسماندهای ویژه نیز اظهار داشت: پس از بررسی های لازم و انجام مطالعات کمی و کیفی عرصه ای 100 هکتاری در قشلاق طلایی در اشتهارد کرج جانمایی شده و بخش خصوصی نیز برای راه اندازی و نصب و تجهیز امکانات لازم اعلام آمادگی کرده است که پس از طی مراحل مقدماتی عملیات اجرایی آن آغاز می شود.


پسندیده همچنین یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته پس از تشکیل استان البرز در حوزه محیط زیست را برون سپاری عنوان کرد و گفت: در سال 89 تنها چهار آزمایشگاه معتمد در استان فعالیت می کرد که تا پایان سال 90 به هشت آزمایشگاه افزایش یافت.


وی ادامه داد: این آزمایشگاه ها پس از بررسی و تایید صلاحیت رتبه بندی شده و پالایش و کنترل آلایندهای زیست محیطی به آنها سپرده می شود.


مدیرکل محیط زیست استان البرز در خصوص آخرین وضعیت خط دو سیمان آبیک که به علت آلودگی هوا تعطیل شد، اظهار داشت: واحد دو قدیم این کارخانه در سال گذشته به علت رعایت نکردن اصول و مبانی زیست محیطی تعطیل شد ولی امروز با نظارت مستمر بر این کارخانه وضعیت آن در مقایسه با سال گذشته به مراتب بهتر شده است. وی با اشاره به نصب تجهیزات پالایش و کنترل آلودگی هوا در این کارخانه تصریح کرد: تا زمان رسیدن وضعیت این خط به استانداردهای مطلوب، نظارت ادامه خواهد داشت.
مدیرکل محیط زیست استان البرز کاهش آلودگی هوای شهر کرج را از محوری ترین برنامه های سال پیش رو برشمرد و گفت: شهر کرج در سال جاری از فهرست هشت شهر آلوده کشور خارج می شود.

وی اظهار داشت: کرج از جمله شهرهای خوش و آب و هوای کشور است که توسعه و رشد آن طی سالهای اخیر بر وضعیت هوای آن تاثیر گذاشته، به نحوی که وضع کیفی هوا از دغدغه های مهم در حوزه محیط زیست بدل شده است.
پسندیده در عین حال تصریح کرد: در پنج ماهه آخر سال گذشته تنها پنج روز آلوده در این کلانشهر گزارش شد یعنی به طور متوسط یک روز آلوده در هر ماه بود.


وی برگزاری کارگاههای آموزشی ویژه کارکنان و مدیران صنایع، فعالیت 20 مرکز معاینه فنی خودرو در استان، ارتقا و بهبود سیستم حمل و نقل عمومی و افزایش فضای سبز را از جمله عوامل تاثیرگذار در این خصوص برشمرد و افزود: همه این موارد دست به دست هم داد تا در سال 90 کمترین میزان آلودگی هوا را شاهد باشیم.


مدیرکل محیط زیست استان البرز همچنین از صدور 830 مورد اخطاریه زیست محیطی در استان خبر داد و در پاسخ به سوالی در این خصوص که آیا مراکز دولتی را هم شامل می شود، بدون آوردن نام ادارات این سوال را تایید کرد.


وی همچنین تلاش برای گسترش صنایع سبز را از دیگر اولویتهای مهم سال 91 برشمرد و از تقدیر از شرکت “مکو” که یکی از واحدهای شرکت مپنا است و همچنین شرکت “انبار نفت” به عنوان واحدهای خدماتی و صنعت سبز سال 90 در استان البرز خبر داد.


پسندیده درباره اجرای طرح جامع مدیریت پسماند در استان را که تا کنون فقط در شهر کرج به اجرا در آمده است، به نتیجه کارگروهی که در هفته پیش رو با همین موضوع تشکیل می شود، موکول کرد.( به نقل از شبکه خبری البرز)

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده