ساخت نخستین نیروگاه خورشیدی خاورمیانه در شیراز

با ساخت نخستین نیروگاه خورشیدی خاورمیانه در شیراز، ایران جز چهار کشور دارنده انرژی خورشیدی در جهان شد.کارشناس سازمان انرژی‌های نو ایران بعد از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: همت دانشمندان و طراحی بی‌نظیر دانشجویان دانشگاه شیراز موجب ساخت نیروگاه غنی‌ترین منبع انرژی و سلسیوم جهان (خورشید) شد.

محمد کمالی افزود: دستیابی به هدف دانش و فناوری انرژی خورشید از اهداف ساخت این نیروگاه است. وی، نبود کوره‌ها و صنایع ویژه خم کردن شیشه در کشور را از جمله موانع پیشرفت این نیروگاه عنوان کرد و ادامه داد: ساخت دستگاه‌هایی با دقت بالای اندازه‌گیری و خم کردن شیشه در کشور از جمله دستاوردهای مهم دانشمندان ایرانی محسوب می‌شود.

این کارشناس با اشاره به اهمیت آیینه‌ای کردن شیشه‌های منحنی برای حفاظت نیروگاه خورشیدی در برابر گرد و غبار، برف و باران و انعکاس صحیح تابش نور خورشید تصریح کرد: کسب این فناوری یکی از دستاوردهای بومی‌سازی تکنولوژی و توانمندی ملی در کشور است که بیش از 18 ماه زمان برده است.

بحث سیستم‌های کنترل و ترکینگ یکی از توانمندی‌های دانشمندان ایرانی در ساخت نیروگاه خورشیدی است.نیروگاه خورشیدی شیراز از 48 کلکتور سهموی در هشت ردیف شش‌تایی تشکیل و در راستای شمال جنوب نصب شده است.

طول هر کلکتور 25 متر و دهانه آن 3.4 متر است که روی هر کلکتور شش لوله جاذب استوانه‌ای شکل با پوشش کرم سیاه یا سرمت به وسیله شیشه‌های پیرکس پوشانده شده است.ساخت این نیروگاه از سال 79 آغاز شده و در سال 87 به پایان رسیده است.در گذشته اسپانیا، آلمان و آمریکا تنها کشورهای دارنده این انرژی در جهان محسوب می‌شدند.

این نیروگاه در فاز نخست 250 کیلو وات برق تولید می‌کند و با راه‌اندازی فاز دوم و هیبریت کردن این نیروگاه میزان برق تولیدی آن به 500 کیلووات افزایش می‌یابد.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده