به جای افغانها، مخربان میراث فرهنگی و طبیعی اصفهان را به شهر راه ندهید!

در خبرها آمده بود روز گذشته مسئول کمیته انتظامی ستاد تسهیلات سفر شهراصفهان خبر از ممانعت حضور اتباع افاغنه در پارک کوهستانی صفه اصفهان داده بود!
این عمل اقدامی نژادپرستانه و ضد اخلاقی است و شوربختانه در روزی صورت می گیرد که مرتبط با نوروز و آئین های آن است. افغانستان یکی از کشورهایی است که مردمانش «نوروز» را گرامی دارند و نوروز از جشن های رسمی آن کشور است و نزدیکی زیادی بین فرهنگ دو ملت و دو کشور وجود دارد.
براستی کسانی که در چنین روزی چنین تصمیمی را گرفته اند هیچ از «نوروز» و فلسفه نوروز نمی دانند. هر چند که این عمل در هر روز دیگری نیز مورد نکوهش است.
ولی سوای همه ی این مسائل ای کاش کسانی را که عامل تخریب میراث فرهنگی و محیط زیست شهر اصفهان هستند را به شهر اصفهان راه نمی دادند و حضور آنها در شهر اصفهان ممنوع می شد.

آنهایی که بر خلاف دستور قضایی و نظرات کارشناسان و بر خلاف قولی که به شهروندان اصفهانی داده بودند تونل مترو را از حساس ترین محل ممکن و در نزدیکی سی و سه پل، مدرسه چهارباغ و از وسط محور تاریخی اصفهان عبور دادند تا همواره سایه وحشت و نگرانی از بروز مشکل برای میراث فرهنگی اصفهان وجود داشته باشد. (مطلبی در همین رابطه)
آنها که حاشیه زاینده رود را مکانی برای تاخت و تاز بساز بفروشان تبدیل کردند و برج های بلند در حاشیه این رودخانه ساختند. (مطلبی در همین رابطه)
آنها که جهان نما را ساختند تا خطر حذف نقش جهان از فهرست آثار جهانی وجود داشته باشد. (مطلبی در همین رابطه)
آنها که بر خلاف قانون و علیرغم هشدار اساتید دانشگاه و کارشناسان مستقل دستور به توسعه پالایشگاه اصفهان دادند تا نفس تنگ شهروندان اصفهانی تنگ تر از قبل شود و هوای آلوده شهر اصفهان آلوده تر از قبل شود. (مطلبی در همین رابطه)
آنها که به هر شکلی حرمت زاینده رود را پاس نمی دارند. از سرازیر شدن فاضلاب شهری و صنعتی به زاینده رود تا هر کاری که منجر به خشک شدن آن شود. (مطلبی در همین رابطه)
آنها که مناطق حفاظت شده محیط زیست را برای ساختن مجتمع های مسکونی می بخشند و یا از وسط آن جاده و اتوبان عبور می دهند. (مطلبی در همین رابطه)
و …..
می بینید، کاری که برخی تخریب گران محیط زیست و میراث فرهنگی  اصفهان کرده اند، شهروندان ساده افغان که هیچ، حتی «محمود افغان» هم با اصفهان و اصفهانی ها نکرد…

مطالب مرتبط:
–    همسایه افغان شرمنده ایم !
–    پرونده «اصفهان» در این وبلاگ

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده