ایران به دانش تولید پلاستیك های سازگار با محیط زیست دست یافت


«ایران به دانش تولید پلاستیك های سازگار با محیط زیست دست یافت»

https://greenblog.ir/wp-content/uploads/2012/04/-d8-a7-db-8c-d8-b1-d8-a7-d9-86--d8-a8-d9-87--d8-af-d8-a7-d9-86-d8-b4--d8-aa-d9-88-d9-84-db-8c-d8-af--d9-be-d9-84-d8-a7-d8-b3-d8-aa-db-8c-d9-83--d9-87-d8-a7-db-8c--d8-b3-d8-a7-d8-b2-da-af-d8-a7-d8-b1.jpg

تهران – مدیر دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ایران به دانش تولید پلاستیك سازگار با محیط زیست دست یافت كه تولید آن در هفته زمین پاك- از دوم اردیبهشت ماه – آغاز می شود .

‘ فرهاد پورمحمد سخا ‘ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: مدت زمان ماندگاری پلاستیك در محیط حدود 300 سال است كه دراین مدت آسیب های جدی زیادی را به محیط زیست و تنوع زیستی وارد می كند.

وی اظهارداشت: بعد از یك سال و نیم تحقیق بر روی تولید پلاستیك سازگار با محیط زیست ، اكنون موفق به دست یابی دانش آن شدیم كه با اجرای این فرایند در روند تولید پلاستیك ، عمر آن از 300 سال به حدود پنج سال و در برخی موارد تا سه سال كاهش می یابد.

وی با تاكید بر اینكه دستیابی به این دانش ما را جزو كشورهای پیشرو در جهان می كند گفت: زمانی كه پلاستیك ها با این فرایند تولید شوند وقتی در طبیعت قرار گیرند اگر بنا به دلایلی جمع آوری و هم بازیافت نشوند بعد از مدت زمان كوتاهی بدون اینكه آسیبی به طبیعت وارد كنند ، تجزیه می شوند.

پورمحمد سخا افزود: استاندارد ملی این محصول را موسسه استاندارد دریافت كرده و بر این اساس باید علامت مشخصی بر روی پلاستیك های سازگار با محیط زیست نصب شود تا از پلاستیك های معمولی متمایز شوند.

وی ادامه داد: دو كارخانه برای تولید این نوع محصول آعلام امادگی كرده اند كه در هفته زمین پاك تولیدشان آغاز خواهد شد.

مدیر دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این سوال كه آیا مدت زمان جمع شدن پلاستیك های معمولی در بازار مشخص شده است گفت: زمان خالی شدن بازار از پلاستیك های معمولی باید در كمیسیون زیر بنایی دولت مشخص شود كه در حال انجام است.

منبع خبر : خبر گزاری ایرنا

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده