آپا (شرپا) در باره لزوم اتحاد درباره وضعیت آب و هوای هیمالیا هشدار داد

کاتماندو: کوهنورد برجسته آپا شرپا، که تاکنون 21 بار بر بلندای اورست ایستاده است، در حال برنامه‌ریزی برای اعلان یک همبستگی بزرگتر برای حفاظت از منطقه هیمالیا و پیش‌قدم شدن به منظور شکل‌دهی یک گروه حامی بین‌المللی به منظور توسعه سرتاسر این منطقه؛ است.

 

“در راستای حفاظت از تمامی منطقه هیمالیا و میراث طبیعی و فرهنگی آن، ما در حال تأسیس انجمن همبستگی درباره وضعیت آب و هوای هیمالیا هستیم” این گفته را آپا‌شرپا که توانست بطور موفقیت آمیزی برنامه مشهور، هوشمندانه و بزرگی را درباره تأثیرات آب و هوا، هدایت و رهبری نماید – به Hymalayan Times گفت.
او خاطر‌نشان ساخت که، شخصیت‌های بزرگی نظیر الگور نایب رییس سابق ایالات متحده آمریکا، رینهولد مسنر کوهنورد کارآزموده و ماجراجو، جوآنا لوملی هنرپیشه انگلیسی از این گروه حامی بین‌المللی، پشتیبانی خواهند نمود. طبق گفته او، گروه‌های محلی بطور فعال درگیر امر حفاظت از منطقه خواهند شد و بخش خصوصی و دولت، تلاش‌های آنان را حمایت خواهند نمود.
” در طول سفرمان با جوامع محلی تعامل داشتیم و به لزوم مشارکت فعالانه آن‌ها را در هرگونه تلاش در امر حفاظت پی‌بردیم”.
یک گروه 4 نفره – شامل آپا‌شرپا، شرپا داوا استیون کوهنورد و کارآفرین در زمینه گردشگری، سوراو داکال قهرمان و مبارز در زمینه آب و هوا و سامیر یونگ تاپا عکاس –درتاریخ 17 ژانویه، سفر شرقی – غربی را به طول 1700 کیلومتر را از Khangla در منطقه Taplejung آغاز نمودند.
هدف سفر معطوف نمودن توجه جهانی به سوی هیمالیا و تاثیراتی که تغییرات آب و هوایی وگرمایش جهانی بر منطقه داشته و گسترش آگاهی پیرامون تغییرات آب و هوا در منطقه؛ بود.
گروه در حال برنامه‌ریزی است تا اطلاعات و داده‌هایی را پیرامون – تغییرات آب و هوا، گردشگری، آگاهی و دریافت جوانان از توسعه و تغییرات آب و هوایی – را که در طول سفر، جمع آوری نموده است؛ به دولت ارایه دهد. داکال گفت: «ما 300 گیگابایت اطلاعات دیجیتالی شامل ویدیو، عکس، بررسی موردی و کدهای GPS گردآوری نمودیم. ما امیدواریم این تلاش‌ها برای دولت در اولویتش به منظور تلاش برای توسعه و حفاظت در منطقه بزرگ هیمالیا؛ مفید باشد».
در اثر بارش برف سنگین در تعدادی از کوه‌های منطقه در میانه و انتهای غربی نپال،گروه مجبور به انتخاب تعدادی مسیر جایگزین شد و پس از طی 1550 کیلومتر و گذشت از 22 ناحیه طی 97 روز، در مقصد نهایی به Khalanga در منطقه Darchula (انتهای غربی کشور) رسید.
پس از بازگشت به کاتماندو، اعضای گروه رییس جمهور دکتر Ram Baran Yadav را در دفترش در Sheetal Niwas ملاقات کرده و خلاصه‌ای از نتیجه سفر را به آگاهی او رساندند.
ترجمه: مریم عطاریه
منبع: Hymalyan Times