طومار اعتراض به ساخت پالایشگاه در دهستان میانکاله در راه بیت رهبری

طومار اعتراضی به ساخت پالایشگاه در دهستان میانکاله توسط دیده بان میانکاله و با همکاری دیده بان کوهستان (عباس محمدی)خانم اسرا گرجی تهیه تنظیم و راهی تهران شد تا با امضا ایید فعالان و بزرگان محیط زیست ایران به بالا ترین مقام تصمیم گیری کشور برسد .

جا دارد از همینجا از تمام کسانی که ما را در این حرکت طبیعت دوستانه کمک کردند نهایت تشکر را داشته باشیم .

عزیزانی چون :

آقای عباس محمدی، اسرا گرجی،هانیه گلزار ،گل آذین اسلامیان .

 

به نـام خـدا

 

حضرت آیـت الله الـعظمی خـامنه ای رهـبر مـعظم انـقلاب اسـلامی

اینجانبان امضاء کنندگان ذیل، مخالفت خود را با احداث پالایشگاه در دهستان مـیانکاله­ی شهرستان بهـشهر در استان مـازندران، بنا به دلایل زیر اعلام می کنیم و با توجه به حساسیت حـضرت عـالی نسبت به حفظ محیط زیست و حفظ اراضی ارزشمند کشاورزی درخواست داریم پیش از آن که هزینه ای برای اجرای این طرح صورت گیرد، دستور توقف عملیات احداث پالایشگاه، و انجام ارزیابی اجتماعی و زیست محیطی دقیق طرح توسط کارشناسان مستقل، نمایندگان جوامع محلی، و نمایندگان سازمان های مردم نهاد را صادر فرمایید.

1-     اراضی دهستان میانکاله در حدود 16000 هکتار است که بخش های قابل توجهی از آن با احداث پالایشگاه، جاده های مربوطه، مخازن، و صنایع پیرامونی، ارزش خود را در تولید محصولات کشاورزی و دامی از دست خواهد داد.

 

2-     یکی از بی مانندترین زیستبوم های دریایی- تالابی ایران، یعنی پناهگاه حیات وحش میانکاله، در نزدیکی منطقه ی مورد نظر برای پالایشگاه مورد تخریب و آلودگی قرار خواهد گرفت.

 

3-     با در نظر گرفتن این نکته که همواره صنایع نفتی و پتروشیمی، آلاینده‌های زیست‌محیطی شامل گاز خروجی از دودکش‌ها، ذرات معلق، غبارصنعتی، آلودگی فاضلاب‌ها، پساب‌های صنعتی، آلودگی‌های فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیک، SO2، NOX، H2S، CO2، CO، O3، NO2  و فلزات سنگین را بدنبال دارد احداث چنین طرح­های در این منطقه با اکوسیستم خاص و بالا بودن سطح سفره­­های آب زیر زمینی که احتمال انتقال و انتشار آلودگی های صنعتی را در پی خواهد داشت، بسیار بالا است.

 

4-     منطقه­ی مذکور، در بالادست بخش جنوب­غربی میانکاله قرار دارد و سیلاب­های زمستانی و بهاری تمامی آلودگی­های نفتی و شیمیایی پدید آمده  را توسط رودخانه­ها و کانال­های زهکشی وارد تالاب میانکاله خواهد کرد.

 

5-     دهستان میانکاله یا 1900 هکتار باغ، از قطب­های مهم تأمین مرکبات کشور با تولید بیش از 47400 تن در سال است که با تغییر کاربری و آلودگی محیط، مورد تهدید قرار خواهد گرفت.

6-     در دهستان میانکاله 70000 رأس گوسفند و 7400 راس گاو و گاومیش به صورت سنتی و صنعتی نگهداری می­شود؛  تغییر کاربری زمین­ها، تغییر بافت جمعیتی، و آلودگی­های صنعتی، فعالیت­های اشتغال­زا و حیاتی دامپروری را مختل خواهد کرد.

7-     سیمای طبیعی بی­مانند منطقه که از لحاظ حفظ ثروت­های زیستی و از جنبه­ی درآمدزایی و اشتغال از طریق گردشگری دارای اهمیت بسیار است، تحت­تأثیر این ساخت و ساز غیرضروری نابود خواهد شد.

8-     آبزی­پروری در دهستان میانکاله با تولید بیش از 6700 تن ماهی در سال و اشتغال مستقیم و غیر مستقیم برای بیش از 4000 نفر، به واسطه­ی احداث پالایشگاه دستخوش آسیب جدی خواهد شد.

9-     نظر به اینکه 61درصد از مساحت کشور در اقلیم خشک و فراخشک قرار دارد که 1/3 برابر درصد جهانی (6/19 درصد) است. لذا با این حجم بالای اراضی خشک در کشور، حفظ اراضی حاصلخیز خطه شمال در جهت تأمین نیازهای خوراکی و دامی کشور در راستای حفظ استقلال اقتـصادی از بیگانگان، همواره از اولویت­های مورد توجه می­باشد.

10-همانطور که مستحضرید محل قرارگیری صنایع با در نظر گرفتن ملاحظات محیطی و اقلیمی در نقاطی جایابی می­گردد، که در مسیر وزش باد، به سمت مراکز استقرار و تجمع انسانی و اراضی کشاورزی، باغی و مراکز پرورشی دام و طیور قرار نداشته باشد؛ با توجه به اختلاف حرارتی دریا و خشکی که بطور فصلی وزش بادهای محلی را در منطقه سبب می­گردد، در فصول بهار و تابستان، استقرار پرفشار برفراز دریای خزر، جریان باد غالب در منطقه، از دریا به خشکی خواهد بود که این خصیصه از نقطه­نظر انتقال و انتشار آلودگی، حائز اهمیت می­باشد.

 

     با سـپاس از تـوجه حضـرت عـالی

center

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده