بازدید وزیر محیط زیست ارمنستان از مرکز آزمون آلایندگی خودروی کشور در استان البرز

به گزارش روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست استان البرز، سیدامير فاتح وحدتي روز يكشنبه در حاشيه بازديد وزير محيط زيست كشور ارمنستان از نخستين مركز تحقيقات و آزمون آلايندگي خودرو كشور در استان البرز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اكنون 140 ايستگاه كنترل آلودگي هوا در كشور فعاليت دارد كه پنج ايستگاه آن در استان البرز مستقر است.


وي با اشاره به آلودگي هوا توسط خودروها و مراكز صنعتي اظهار داشت: با توجه به توليدات خودرو در كشور ، خودروهاي توليدي داخل بايد استاندارد يورو چهار و خودروهاي وارداتي استاندارد يورو پنج را از اين مركز دريافت كنند.


 وحدتي با بيان اينكه از هر يك هزار دستگاه خودروي توليدي يك خودرو بصورت رندوم درمركز آزمون آلایندگی خودرو كنترل مي شود، گفت: اين خودروها پس از ورود به شبكه حمل و نقل كشور ،بعد از يكسال از كاركرد بايد در مراكز معاينه فني خودرو تست شوند كه هم اكنون حدود يك هزار مركز در كشور در اين زمينه فعاليت دارند.
وي در ادامه، اجراي برنامه كاهش آلودگي هوا در كشور را از 10سال پيش عنوان كرد و افزود: در آغاز اجراي اين برنامه استاندارد سازي كيفيت خودروها تا سطح يورو يك ودو در دستور كار قرار گرفت كه پس از 10سال اميد داريم در يك برنامه پنج ساله كه با توليدكنندگان سوخت و خودرو نيز تعاملاتي انجام شده است، استاندارد تمامي خودروهاي مصرفي داخلي و وارداتي به سطح يورو چهار و پنج ارتقاء یابد. 
وحدتي، يكي از منابع آلاينده هوا را منابع ثابت چون كارخانجات و واحدهاي صنعتي دانست و افزود: در يك برنامه پنج ساله از طريق كنترل اين منابع و از طريق سيستم هاي آنلاين و فيلتراسيون سطح آلودگي هوا تا 20درصد كاهش مي يابد.
 وي، اجراي برنامه جامع كاهش آلودگي هوا در پنج كلانشهر را از ديگر برنامه هاي سازمان حفاظت محيط زيست درجهت كاهش آلودگي هوا در كلانشهرها خواند و گفت: اين طرح در سه كلانشهر تهران، كرج و شيراز تا پايان سال اجرا مي شود.
 وحدتي افزود: در اجراي اين برنامه فعاليتهاي مختلف از جمله افزايش فضاي سبز استفاده از خودروهاي هيبريدي و موتورسيكلت هاي برقي و ارتقاي كيفيت مراكز معاينه فني در دستور كار قرار مي گيرد.
مديركل دفتر بررسي آلودگي هواي سازمان حفاظت محيط زيست يكي ديگر از منابع آلوده كننده هوا در كشور را ريزگردها كه منبع آن از كشورهاي همسايه است دانست وافزود: در خصوص كنترل اين ريزگردها برنامه هاي جامعي بخصوص با همكاري كشورهاي همسايه در دست داريم.
 وحدتي همچنين به سفر وزير محيط زيست ارمنستان به ايران اشاره كرد و اظهارداشت: در اين سفر طرفين به توافق رسيدند براي جلوگيري از آلودگي رودخانه مرزي ارس،گروه هاي كاري در زمينه تحقيق و آزمايش و نيز بررسي راه هاي كنترل منابع آلوده كننده ارس تشكيل دهند.
 وي تهيه نقشه توسط كارشناسان دو طرف براي احداث پارك صلح و دوستي در منطقه مشترك مرزي را از ديگر برنامه هاي سفر وزير محيط زيست ارمنستان عنوان كرد و گفت: دراين سفر زمينه هاي مختلف تحقيق و تبادل مشترك در زمينه هاي گياهان دارويي ، صنعتي وسنتي و نيز انجام تحقيقات اقليمي و آب و هوايي ميان دو طرف در پارك مدنظر وجوددارد.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده