نماینده مجلس: آمارهای بالای مرگ و میر ناشی از آزبست واقعیت دارد

براساس بررسی های انجام شده آزبست در لنت ماشینها وجود دارد و با هر ترمزی این ماده در محیط منتشر می شود، ماده ای که خطرناک و سرطان زاست. مواد پلیمری که در تولید لنت استفاده می شود آزبست است و فرقی بین چینی و ایرانی آن نمی کند.
حسن تامینی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه به تابناک گفت: کشورها به سمتی رفته اند که در تولید لنت، میزان آزبست را کاهش دهند تا باعث آلودگی محیط نشود. متاسفانه میزان این ماده در هوای تهران به شدت بالاست و باید فکری اساسی برای آن کرد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان با انتقاد از عملکرد ارگان‌های مسوول در قضیه آلودگی هوا، خاطر نشان ساخت: وظایف نهاد ها و سازمانهای مرتبط با آلودگی هوا مشخص نیست و نظارتی در زمینه تولید این محصولات وجود ندارد و در نتیجه برخوردی نیز با آن صورت نمی گیرد. مصوباتی در این زمینه داشته ایم اما متاسفانه سازمان های مسئول  قوانین را آن طور که باید رعایت نمی کنند.
این نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: تنها راه حل این مشکل، اصلاح شیوه تولید است. این ماده پایدار نیست و اگر لنت استانداردی تولید شود ظرف چند روز این مشکل برطرف خواهد شد.
وی در مورد مطلبی درباره عملکرد مجلس در حوزه محیط زیست، گفت: بیشتر نمایندگانی که در فراکسیون محیط زیست حضور دارند پزشک نیستند اما در حوزه بهداشت و درمان کار می کنند. اما اینکه چه کارهایی انجام داده اند باید عملکرد کمیسیون را بررسی کرد. عملکرد کمیسیون ها مشخص است. در مورد آلودگی تهران تنها مربوط به کمیسیون بهداشت نیست. مهمترین آلوده کنندگان تهران صنایع هستند که به کمیسیون صنایع، ‌شهرداری و محیط زیست مربوط است. باید در این زمینه بیشتر کار کرد و راهکاری برای رفع مشکلات اندیشید.
حسن تامینی با بیان اینکه همه در ایجاد  این شرایط مقصریم، تاکید کرد:  از شهرداری و دولت گرفته تا خود مجلس در گسترش و تداوم آلودگی محیطزیست مقصر هستند. مجلس نیز باید تلاش خود را انجام دهد تا برای یکبار که شده مشکل آلودگی تهران ریشه کن شود. اگر این طور پیش برویم تهران دیگر جایی برای زندگی نخواهد بود. آمارهایی که از مرگ و میر و بیماری هایی که به دلیل آلودگی هوا داده می شود واقعیت دارد و این آمار روز به روز افزوده می شود. البته ما مسئولین نیز اقدام عاجلی برای رفع این مشکل انجام نداده ایم و این در شان این مردم و مملکت اسلامی نیست.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده