عدم معرفی محور تاریخی طبیعی اصفهان برای ثبت جهانی از سوی سازمان میراث فرهنگی

پرونده محور طبیعی فرهنگی تاریخی اصفهان که به عنوان بلندترین محور فرهنگی تاریخی طبیعی جهان به طول 6 کیلومتر با قرار گرفتن حدود 400 اثر تاریخی فرهنگی در انتظار اقدام از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ارسال به یونسکو و ثبت جهانی بود با بی توجهی مسئولان این سازمان، ناکام ماند.

پیش از این فرخ زنوزی، مسؤول تهیه طرح تفضیلی ویژه مرکز تاریخی شهراصفهان با اشاره به تلاش برای آماده شدن پرونده محور فرهنگی تاریخی اصفهان برای ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو گفته بود: محور فرهنگی تاریخی اصفهان در مقایسه با سایر بافت‌ها و محورهای ثبت شده جهانی یک وجه تمایز دارند و آن اضافه شدن محور طبیعی رودخانه زاینده رود به محور تاریخی است که با اضافه شدن محور طبیعی به محور فرهنگی تاریخی اصفهان در واقع بلندترین محور فرهنگی تاریخی طبیعی جهان به طول 6 کیلومتر با قرار گرفتن حدود 400 اثر تاریخی فرهنگی به نام ایران در جهان ثبت خواهد شد. با توجه به گستردگی طول محور و تعدد آثاری که در محدوده محور فرهنگی تاریخی اصفهان قرار دارد ثبت آن به عنوان بلندترین محور تاریخی فرهنگی جهان با 399 ابنیه تاریخی امتیازی بسیار مهم و ارزشمند برای اصفهان و ایران در سطح جهان خواهد بود.
 زنوزی با اشاره به طول محور تصریح کرد: اگر محور فرهنگی تاریخی اصفهان از دورازه طوقچی تا میدان نقش جهان حدود 1.5 کیلومتر، مجموعه دولتخانه حدود 500 متر از میدان امام حسیندر مسیر چهار باغ عباسی به سی سه پل تا جایگاه باغ جهان‌نما را  حدود 1.5 کیلومتر در نظر بگیریم وکل مسیرهای ذکر شده را در تداوم هم نگاه کنیم با محوری به طول 6 کیلومتر مواجه خواهیم شد که بلندترین محور تاریخی دنیا است و  شاخص‌ترین آثار آن در محدوده مسجد جامع تا سی‌وسه پل قرار گرفته است .
اما متاسفانه طبق آخرین خبرها، سید حسن موسوی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به خبرگزاری میراث آریا گفته: “کاخ گلستان و منظر فرهنگی میمند به عنوان دو اثر ارزشمند ایرانی نامزد ثبت جهانی در سال 2013 به یونسکو معرفی شده “. بر این اساس محور طبیعی تاریخی اصفهان از ثب در بین میراث جهانی باز ماند.
این در حالیست که پرونده های ثبت شده در یونسکو تحت حمایت های جهانی قرار می گیرند و همچون میدان نقش جهان هرگونه تصرف و یا تجاوز به حریم آنها با واکنش یونسکو مواجه می شود و این در شرایطی است که محور طبیعی تاریخی اصفهان بیش از هر زمان دیگری از سوی پروژه قطار شهری اصفهان و همچنین بلند مرتبه سازی در حاشیه زاینده رود مورد تعرض قرار گرفته است. علاوه بر اینها عدم تامین حقابه لازم برای زاینده رود مشکلات زیادی را برای این رودخانه بوجود آورده است و بر این اساس ثبت جهانی محور طبیعی تاریخی اصفهان می توانست باعث توجه بیشتر و حمایت از این میراث جهانی گردد.
بر این اساس و با توجه به شرایط موجود بعید به نظر نمی رسد که اراده ای برای عدم ارسال پرونده محور تاریخی طبیعی اصفهان جهت ارسال به یونسکو و ثبت جهانی وجود داشته باشد!

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده