« سمندر » سرمايه ملي همه ايرانيان است

نامش سمندر لرستاني است اما متعلق به همه ايرانيان است ؛ در محیطی از بقایای جنگل‌های بلوط که حاوی آب ‌های خنک باشد زیست کرده و بر پشت خود خال‌ ها یا نوار های زرد و نارنجی چشمگیر روی زمینه قهوه‌ ای داشته و زیر بدنشان زرد یا نارنجی قرمز است.

شما هر چه دوست داريد صدايش كنيد؛ قيصر، امپراتور و يا هر چيز ديگري…اما تو را به خدا نگذاريد اين سرمايه ملي در كنار خيابان و يا در ميان قفس هاي شيشه اي تلف شود…نگذاريد !

در سالهاي اخير موضوع قاچاق سمندر لرستاني به يكي از چالشهاي مهم محيط زيست زاگرس مبدل شده است؛ موضوعي كه همه ساله با نزديك شدن به ايام نوروز قوتي بيش از پيش گرفته و سبب نگراني اهالي محيط زيست ايران مي شود.

امسال نيز خبرهاي نگران كننده اي از سوي برخي از شهرهاي كشور همچون خوزستان و تهران به گوش مي رسد؛ در روزهاي گذشته هشتاد قطعه سمندر در روبروي پاساژ مولوي اهواز با قيمتي هر كدام ده هزار تومان به فروش رفته است….

اين در حالي است كه بر اساس منابع آگاه روز گذشته 20 قطعه سمندر در يكي از خيابانهاي تهران كشف شده و خوشبختانه امروز در شهرستان خرم آباد به زيستگاه اصلي خويش بازگشته اند.

اهميت فوق العاده دوزيستان…

در جهان امروز اهمیت حفظ دوزیستان به یکی از اصلی ترین دغدغه های کارشناسان و دانشمندان کشورهای توسعه یافته مبدل شده است. این در حالیست که هنوز هم دانشمندان جهان نتوانسته اند به بسیاری از رازهای درونی دوزیستان دست یابند.

این در حالیست که جمعیت دوزیستان جهان با مشکلاتی همچون تغییرات اقلیمی، از بین رفتن زیستگاهها و آلودگی های زیست محیطی دست و پنجه نرم کرده و به همین علت با کاهش چشمگیری روبرو شده اند.

دوزيستان در ايران….

دوزیستان جهان شامل سه راسته و 35 خانواده بوده که در جغرافیای محیط زیست ایران تنها دو راسته و شش خانواده از آنها به ثبت رسیده اند. این در حالیست که توجه به این دو راسته و شش خانواده نسبت به سایر گونه های موجود در ایران بسیار کم بوده و در اکثر موارد شرایط زیستی این موجودات ارزشمند به دست فراموشی سپرده می شود.

در خانواده پهناور حیات وحش ایران راسته دوزیستان دم دار شامل 9 گونه سمندر بوده که اکثر آنها در شرایطی نامعلوم یا بحرانی به سر می برند. در بین این خانواده 9 نفره، سمندر کوهستانی لرستان در سال های اخیر تهدیدهای بسیاری را تجربه کرده و همچنان جمعیت این گونه با خطرات مختلفی دست به گريبان است.

هم وطن گرامي ؛

نگذاريم ايران عزيزمان زيستمند دوست داشتني و ارزشمند خويش را به همين راحتي از دست دهد؛ خانه محل نگه داري سمندر نبوده و نيست…بگذاريم چنين موجود ارزشمندي در زيستگاه اصلي خويش به حياتش ادامه دهد…

يك خواهش به وسعت تمام ايران؛

بدين طريق از تمامي « وبلاگ نويسان، خبرنگاران و تمامي مردم شريف و دوست داشتني ايران اسلامي » مي خواهيم كه با سودجوياني كه سمندر را از زيستگاه خويش دور كرده و آن را در معرض فروش قرار داده اند، برخورد كرده و سريعا اداره محيط زيست شهرستان خويش را از اين موضوع آگاه نمايند.

با سپاس بي پايان / ديده بان زاگرس

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده