روزگار بختگان و كافتر همچنان بحراني است !

آخرین بررسی پیرامون دریاچه های استان فارس نشان می دهد که وضعیت دو دریاچه بختگان و کافتر بحرانی است و دیگر دریاچه ها وضعیت بهتری نسبت به این دو دریاچه دارند. طی چند هفته اخیر شاهد بارشهای مطلوب باران در استان فارس بودیم به گونه ای که این امر باعث جاری شدن آب در برخی از دریاچه ها و همچنین بالا آمدن سطح سفره آبهای زیرزمینی شد.

با وجود این دو دریاچه کافتر و بختگان همچنان در وضعیت بحرانی به سر می برند و بارشهای اخیر تاثیر قابل ملاحظه ای برای آبگیر شدن این دو دریاچه نداشته است.

دراین رابطه هماهنگ کننده استانی طرح حفاظت از تالابهای ایران گفت: با توجه به بارشهای مناسب در منطقه کازرون برخی از چشمه های دریاچه پریشان پرآب شد که این امر برای احیای دریاچه حائز اهمیت است.

علمدار علمداری با بیان اینکه شرایط برای احیای دریاچه پریشان مهیا شده، بیان کرد: در حال حاضر مقدار کمی آب در دریاچه جاری شده و سطح سفره آبهای زیرزمینی اطراف آن بالا آمده است.

وی در ادامه سخنان خود در رابطه با آخرین وضعیت دریاچه ارژن نیز اظهار داشت: هم اکنون 60درصد از این دریاچه پرآب شده و نسبت به سایر دریاچه در وضعیت بهتری به سر می برد.

هماهنگ کننده استانی طرح حفاظت از تالابهای ایران ادامه داد: در صورتیکه تا پایان فصل بارش شاهد بارشهای مناسب باران در استان و منطقه ارژن باشیم دریاچه ارژن نیز پرآب شده و احیا می شود.وی در رابطه با دریاچه طشک نیز گفت: حدود 20درصد از این دریاچه آبگیری شده علاوه براین حجم آب چشمه گمبان که یکی از منابع تغذیه طشک است، بالا آمده است.

علمداری گفت: در حال حاضر دریاچه طشک نیز از آن حالت بحرانی بیرون آمده و امکان احیای آن نیز وجود دارد.هماهنگ کننده استانی طرح حفاظت از تالابهای ایران در خصوص وضعیت دریاچه بختگان اظهار داشت: وضعیت این دریاچه همچنان بحرانی است و بارندگیها تاثیر قابل توجهی پیرامون احیای تالاب نداشته و جای نگرانی است.

وی با اظهار نگرانی از وضعیت دومین دریاچه بزرگ ایران گفت: این دریاچه به دلیل بارشهای اخیر مرطوب است اما همچنان خطر گنبدها و سونامی نمک نیز بختگان را تهدید می کند.

علمداری با بیان اینکه دریاچه بختگان برای احیا و پرآب شدن به یک میلیارد مترمکعب آب نیاز دارد، بیان کرد: در حال حاضر وضعیت این دریاچه نسبت به دریاچه های دیگر بحرانی تر است.وی در ادامه سخنان خود پیرامون وضعیت دریاچه مهارلو گفت: با توجه به اینکه سیلابهای دشت شیراز به سمت این دریاچه سرازیر می شود هم اکنون دریاچه مهارلو حدود 30درصد آب دارد.

هماهنگ کننده استانی طرح حفاظت از تالابهای ایران تاکید کرد: البته سیلابهای رودخانه خشک که به سمت این دریاچه سرازیر می شود توام با آلودگی است که خطراتی نیز به همراه دارد.وی افزود: امیدواریم که تا پایان فصل بارش شاهد احیای 100درصدی دریاچه مهارلو نیز باشیم.

علمداری همچنین در رابطه با دریاچه کافتر افزود: این دریاچه نیز مانند دریاچه بختگان کماکان خشک است و آبی در آن جاری نشده است.وی ادامه داد: در حال حاضر برای احیای دریاچه کافتر آثاری از آبگیری این دریاچه وجود ندارد اما انتظار می رود که تا پایان سال و جاری شد آب در حوزه بالادست کافتر نیز احیا شود.

گزارش خبرگزاري مهر

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده