اعتراض به تخریب پارک ملی خجیر

دیده بان کوهستان، همراه با شماری از دیگر سازمان های مردم نهاد، تجاوز به پارک ملی خجیر را محکوم می کند

سبز پرس

جمعی از متخصصان و فعالان محیط زیست با صدور بیانیه ای نسبت به تجاوز به مرزهای پارک ملی خجیر و تخریب اراضی منطقه حفاظت شده جاجرود اعتراض کردند و از سازمان محیط زیست خواستند تا نسبت به این اقدامات غیر قانونی واکنش نشان داده و با طرح موضوع در محاکم قضایی مانع از تصرف و ادامه تخریب در این منطقه شود.

 به گزارش سبزپرس، این بیانیه تصریح می کند: طی چند روز گذشته شرکت عمران پردیس با مدیریت آقای موسوی به منظور احداث شهرک ویلایی به بهانه مسکن مهر در منطقه حفاظت شده جاجرود و در محدوده ای که درست در مرز بلافصل پارک ملی خجیر (بالای پمپ بنزین کمرد) قرار دارد، دست به اقدامات تخریبی زده است. در این اقدام با تخریب غیر قانونی اراضی حفاظت شده و با وارد کردن 10 دستگاه لودر، بلدوزر و سایر ماشین آلات سنگین، جاده ای به طول 5/1 کیلومتر به عنوان جاده دسترسی شهرک سازی آتی احداث شده است.

 

این در حالی است که اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار طی نامه های ارسالی به مقامات مسئول، با استناد به مفاد قانونی و مصوبه هیات دولت، مخالفت صریح خود را با این اقدامات غیر قانونی اعلام نموده است و زمانی که محیط بانان این مناطق مانع ورود ماشین آلات سنگین و اقدامات تخریبی و غیر قانونی شده اند کارکنان شرکت عمران پردیس به شهادت شاهدان عینی با مجوز مدیریت خود با باتوم و سایر ادوات به محیط بانان حمله ور شده و مانع از اجرای وظایف قانونی این دلسوزان جان بر کف شده اند.

امضا کنندگان تاکید کرده اند که این شرکت مدعی ویلا سازی در محدوده 740 هکتار از با ارزش ترین بخش های منطقه حفاظت شده جاجرود است و محلی که در دست تخریب است در دره بهشت یعنی مهم ترین کریدور مهاجرتی حیات وحش و در با ارزش ترین مراتع درجه یک منطقه قرار گرفته است. این منطقه در مطالعات سازمان محیط زیست به دلیل ارزش های بی همتای زیستی اش در زون حفاظت و سپر بازدارنده قرار دارد که بر اساس دستورالعمل شماره 297 سازمان برنامه و بودجه هر نوع ساخت و ساز و دخل و تصرف در آن ممنوع و غیر قانونی است. باید یادآور شد که هم مرز بودن این محدوده با پارک ملی خجیر که قدیمی ترین منطقه حفاظت شده ایران و شاید جهان است و در جنب جنگل های بنه یا پسته وحشی که تنها باقی مانده های این جنگل های طبیعی در جنب کلان شهر تهران است، نشان دهنده فاجعه بار بودن این اقدامات است.

در بخشی از این بیانیه آمده است : اگر این اقدامات غیر قانونی از سوی سازمانی که مدعی اجرای برنامه های دولتی است صورت گیرد، چگونه می توان از مردم، اهالی منطقه و جامعه محلی توقع داشت که دست به اقدامات غیر قانونی نزده و از پارک های ملی و مناطق چهار گانه حمایت و حفاظت کنند. در حالی که محیط بانان از روستاییانی که زندگیشان به دامداری وابسته است می خواهند که دام خود را کنترل کنند، در منطقه خود شکار نکنند، اراضی خود را محدود نگه دارند و حتی خانه مسکونی خود را گسترش ندهند و هزاران باید و نباید دیگر را مراعات کنند،این جاده سازی و ویلا سازی چگونه توجیه پذیر است؟ آیا بعد از این اهالی منطقه برای محیط بانان و دلسوزی های آن ها برای حفاظت از منطقه وقعی قایل خواهند بود؟ آیا آن ها نمی گویند نمی گذارید ما حتی خانه خود را توسعه دهیم ولی بعد چگونه است که ساخت و سازی به این وسعت و با این حد تخریب صورت می گیرد؟ عدم توجه مسئولین به قوانین آیا آموزشی نادرست برای مردم نیست؟

پارک های ملی خجیر و سرخه حصار و منطقه حفاظت شده جاجرود با وسعت حدود 71000 هکتار در جنب کلان شهر تهران قرار گرفته که نمونه کم نظیری از ارزش های زیستی اقلیم منطقه تهران است. این مناطق تعدادی از بکرترین، نادرترین و ارزشمند ترین اکوسیستم های طبیعی استپی، بیشه ای، کوهستانی و دشتی کشور را در حد فاصل سلسله جبال البرز مرکزی تا اتصال‌ به‌ بخش‌های‌هموار و تپه‌‌ ماهوری‌ منطقه‌ ایرانوتورانی‌ ورامین در خود جای داده و خصلت زیستگاه های اکوتون یا انتقالی را دارد که موجب ارزشمندی کم نظیر و اهمیت آن شده است. این در حالیست که این منطقه از زمان انتخاب شهر تهران به عنوان پایتخت (در سال 1133 خورشیدی) با وسعت تقریبی 150000 هکتار، با عناوین قرق یا شکارگاه سلطنتی تحت حفاظت قرار داشت و این بدان معناست که قدمت حفاظتی بودن آن به حدود 260 سال پیش برمی گردد که به حفظ ارزش های زیستی این منطقه کمک کرده است.

این در حالیست که خاک و پوشش گیاهی این پارک های ملی در ترسیب کربن، پالایش هوای آلوده تهران و کمک به حفاظت از سلامتی تهرانی ها نقش مهمی بر عهده دارند. ‌مطالعات‌نشان از تنوع‌زیستی‌خارق‌العاده‌و باستانی‌ فلور یا پوشش گیاهی در این‌منطقه‌دارد. در شیب‌جنوبی‌البرز مرکزی‌، در این مناطق تنها بازمانده‌های‌جنگلی‌پسته‌و بادام‌وحشی‌مشاهده می شود که‌به عنوان‌آثار طبیعی‌ملی‌حائز اهمیت‌است.

در این منطقه تعداد 118 گونه پرنده، 38 گونه پستاندار، 27 گونه خزنده و 9 گونه ماهی زندگی می‌کنند. از جمله می توان به پلنگ، قوچ، آهو و پازن و برخی از دیگر گونه های نادر ایران که در این مناطق زندگی می کنند، اشاره کرد.

این منطقه می تواند نماد طبیعی شهروندان تهرانی باشد و با حمایت تهرانی ها از تجاوز بیش از پیش شهر تهران به این پارک های ملی ارزشمند جلوگیری شود.

سازمان های غیر دولتی امضا کننده این بیانیه از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل محیط زیست استان تهران همچنین درخواست کرده تا هر چه سریع تر و قبل از آن که ابعاد تخریب فاجعه بار ترشود، با طرح موضوع در محاکم قضایی قاطعانه از این اقدام غیر قانونی جلوگیری و ممانعت به عمل آورند.

این بیانیه به امضای «انجمن پایشگران حامی محیط زیست» ،«انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور»، «انجمن یوز پلنگ ایرانی»، «موسسه توسعه پایدار( سنستا)»، «جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست (پیام سبز)»، «انجمن پرنده نگری طرلان»، «انجمن طرفداران محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف»،«کانون دوستداران محیط زیست دانشگاه شهید رجایی تهران»، «کانون دیده بانان حقوق حیوانات»، «موسسه خزنده شناسان پارس» و «انجمن حمایت از حیوانات ایران» رسیده است.