زاینده رود و محور فرهنگی تاریخی اصفهان در انتظار اقدام مسئولان برای ثبت جهانی

با اضافه شدن محور طبیعی به محور فرهنگی تاریخی اصفهان در واقع بلندترین محور فرهنگی تاریخی طبیعی جهان به طول 6 کیلومتر با قرار گرفتن حدود 400 اثر تاریخی فرهنگی به نام ایران در جهان ثبت خواهد شد.

به گزارش ایسنا ،فرخ زنوزی روز گذشته در جمع خبرنگاران در خصوص ویژگی آثار تاریخی برای کاندیدا شدن در فهرست ثبت آثارجهانی یونسکو اظهارکرد: طبق دستور العمل یونسکو آثار و ابنیه‌ای که برای ثبت در فهرست جهانی کاندیدا می‌شوند باید از چند وجه کم نظیر یا حتی بی‌نظیر باشند در درجه اول باید واجد ارزش‌های تاریخی، اجتماعی، هویتی، فرهنگی و سر زندگی باشند به گونه‌ای که جریان زندگی به طور پیوسته در طول زمان در آنها جاری باشد .
زنوزی با اشاره به تلاش برای آماده شدن پرونده محور فرهنگی تاریخی اصفهان برای ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو گفت: محور فرهنگی تاریخی اصفهان در مقایسه با سایر بافت‌ها و محورهای ثبت شده جهانی یک وجه تمایز دارند و آن اضافه شدن محور طبیعی رودخانه زاینده رود به محور تاریخی است که با اضافه شدن محور طبیعی به محور فرهنگی تاریخی اصفهان در واقع بلندترین محور فرهنگی تاریخی طبیعی جهان به طول 6 کیلومتر با قرار گرفتن حدود 400 اثر تاریخی فرهنگی به نام ایران در جهان ثبت خواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به گستردگی طول محور و تعدد آثاری که در محدوده محور فرهنگی تاریخی اصفهان قرار دارد ثبت آن به عنوان بلندترین محور تاریخی فرهنگی جهان با 399 ابنیه تاریخی امتیازی بسیار مهم و ارزشمند برای اصفهان و ایران در سطح جهان خواهد بود.
مسؤول تهیه طرح تفضیلی ویژه مرکز تاریخی اصفهان با بیان اینکه قرارگرفتن 399 بنا و ساختمان ارزشمند در امتداد یک محور تاریخی فرهنگی به تنهایی یک ویژگی بسیار ارزشمند محسوب می‌شود، تصریح کرد: ذکر این نکته در خصوص محور فرهنگی تاریخی اصفهان حائز اهمیت است که شرط سرزندگی در محور چهارباغ عباسی به گونه‌ای است که پس از گذشت 400 سال این محور همچنان محور اصلی توسعه شهر است و به عنوان یک محور این ویژگی و قدرت کم نظیر را داشته که شهر در طول زمان در امتداد آن توسعه پیدا کند .
زنوزی ادامه داد: پس از بازید اولیه کارشناسان یونسکو و اضافه شدن محور طبیعی رودخانه، محور فرهنگی تاریخی واجد این ارزش شناخته شد تا به عنوان یک اثر جهانی برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو کاندیدا شود .
 وی گفت: به دلیل تغییر مدیریت و مسائل دیگر این امر محقق نشد تا اینکه در زمان مدیریت آقای حیدری‌پور ایشان با علاقه موضوع را با همراهی دکتر طالبیان پیگیری کردند تا اسناد مربوطه فراهم و پرونده محور فرهنگی تاریخی اصفهان برای بررسی و ثبت در فهرست آثار جهانی به یونسکو ارسال شود.
زنوی با بیان اینکه در حال حاضر با فشار کاری بسیار زیاد اسناد در حال آماده شدن است، عنوان کرد: مجموعه میراث کار بسیار سنگین و حجیمی را  برای محوری که حداقل آثار شاخص آن که باید شناسنامه‌دار به یونسکو معرفی شوند و نزدیک به 200 بنا است در دست دارد، تلاشی که از حدود 8 ماه قبل به صورت جدی با تقسیم کار بین بخش‌های مربوطه آغاز شد و امیدواریم بتوانیم در فرصت باقی مانده آن را تکمیل و تا 25 دی ماه سال جاری پرونده را برای ثبت به یونسکو ارسال نماییم .
 وی ادامه داد: طی دو هفته پایانی مدیریت آقای حیدری‌پور دفتر پایگاه محور تاریخی فرهنگی اصفهان نیز راه‌اندازی شد تا نیروها به صورت مداوم و با استقرار در این پایگاه فعالیت‌های مورد نظر را انجام دهند.
  زنوزی در خصوص امتیاز ثبت محور فرهنگی تاریخی اصفهان در فهرست آثار جهانی برای میراث ایران گفت: با ثبت محور تاریخی فرهنگی اصفهان از یک سو اعتبار جهانی برای ایران کسب می‌کنیم از سوی دیگر باید مراقبت کنیم که از ارزش‌های محور نه تنها کم نشده بلکه بسیاری از این ارزش‌ها که به اشتباه از بین رفته را دوباره احیا کنیم با توجه به این موضوع که یونسکو برای حفظ و احیا ارزش‌های تاریخی محور از اداره میراث فرهنگی  پشتیبانی‌های مالی خواهد کرد.
  مدیر بخش برنامه‌ریزی و طراحی شهری شرکت مهندسان مشاور باوند گفت: به منظور احیا بخشی از ارزش‌های تاریخی محور هم اکنون تلاش‌هایی در دست اقدام است از جمله آن که با همکاری شهرداری در تلاش هستیم که حداقل تا پایان سال جاری بخشی از چهار باغ عباسی حد فاصل میدان امام حسین تا میدان انقلاب را با اولویت پیاده به یک محور ویژه تبدیل کنیم .

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده