زعفران‌های وارداتی عربستان شیمیایی است

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل زعفران‌های وارده شده از کشور عربستان از طریق زائران را غیر بهداشتی و شیمیایی اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل، مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص محصول شیمیایی غیر‌مجاز صفار‌الزعفران به دنبال خطرات شیمیایی این محصول هشدار داد. 

محصول غیر مجاز صفار‌الزعفران با نام تجاری RED & WHITE تولید کشور هند حاوی رنگ شیمیایی که در ظروف پلاستیکی سفید رنگ کوچک از کشور عربستان از طریق زائرین ناآگاهانه و یا به قصد درآمد خریداری و وارد کشور می‌شود علاوه بر توزیع در بازار مصرف در منازل نیز استفاده می‌شود. 

دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اعلام کرد: این محصول دارای رنگ غیر خوراکی، شیمیایی و غیر مجاز بوده و مصرف آن عوارض کبدی و کلیوی را به همراه دارد. 

این دانشگاه از عموم مردم، صاحبان صنایع غذایی، رستوران‌ها، ‌کباب‌پزی‌ها، قنادی‌ها، پولک و نبات‌پزی‌ها و سایر حرف مرتبط که از این ماده شیمیایی به جای زعفران استفاده می‌کنند خواست از مصرف آن خودداری کرده و سلامت خانواده‌ها را به خطر نیندازند.