بشتابید، بشتابید: گزارش دوم ایران قابل دسترسی است

 

امروز شد روز گزارش ها. حتما خبر دارید که ایران اخیرا دومین گزارش ملی خودش را پیرامون تغییرات اقلیمی برای UNFCCC ارسال کرده بود. امروز دیدم که این گزارش روی وب قرار داده شد. اگر می خواهید به صفحه ی گزارش های کشورهای مختلف برید و اونجا ایران رو پیدا کنید، لینکش اینجا است و اگر دوست دارید مستقیم گزارش را دانلود کنید می توانید اینجا کلیک کنید. فایل PDF ده مگابایت هست.

بخش اول این گزارش به شرایط جغرافیایی و اقلیمی ایران اشاره دارد. در این بخش مروری بر ویژگی های کشور از نظر منابع آب، کاربری اراضی، شرایط جنگل ها و مناطق ساحلی شده است. مباحث مربوط به انرژی، وضعیت اقتصاد کلان و نیروی کار هم در همین بخش مورد توجه قرار گرفته اند.

بخش دوم گزارش به شرایط انتشار گازهای گلخانه ای در ایران و سهم بخش های مختلف اقتصادی در انتشار  می پردازد. در فصل سوم سیاست های کلی کشور برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به تفکیک در بخش انرژی و غیرانرژی معرفی شده اند.

فصل چهارم گزارش که برای دوستان پژوهشگر می تواند جالب تر باشد به آسیب پذیری ایران از تغییرات اقلیمی پرداخته است. از منابع جنگلی تا سلامت و تنوع زیستی در این فصل مورد توجه بوده اند.

در انتهای گزارش هم استراتژی های ایران برای مقابله با تغییرات اقلیمی ارائه شده است.

به تمامی دوستان، خصوصا عزیزان پژوهشگر توصیه می کنم گزارش را دانلود و مطالعه کنند چون از معدود منابع منسجم در این حوزه است.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده دسته بندی شده در: