با مراعات نکات زیست محیطی ؛ شب یلدا را پاکترین شب سال ایرانیان کنیم

پیشاپیش جشن بزرگ شب یلدا را به هموطنان و دوستان عزیزم در سراسر کشور تبریک می گویم .


جشنهای ایرانی با قدامت چند هزار ساله


با توجه به آثارهای هنری ؛ باستانی و شواهد تاریخی فراوان که در سراسر کشورعزیزمان وجود دارد و همچنین طبق کتابهای تاریخی به جا مانده  که توسط مورخین ؛ دانشمندان و فلاسفه ایرانی به نگارش در آمده است (که این کتب هم اکنون در کتابخانه های ایران و جهان موجود می باشد) کشور ایران بیش از چند هزار سال قدامت تاریخی دارد که  ایرانیان در عرض این چند هزار سال تاریخچه  توانسته اند یکی از محدود کشورهای شرقی این کره خاکی باشند که به طور محسوس بر امورعملی و فرهنگی جهان تاثیرات زیادی داشته باشند. ایرانیان از دوران کهن تاریخی تا عصر حاضر با آفرینش تمدنها و فرهنگهای بی شماری توانسته اند همیشه در سراسر تاریخ نام ایران و ایرانی بودن را در جهان سر بلند زنده نگهدارند. یکی از با فرهنگترین  آداب و سنن ایرانیها از زمانهای خیلی دور تا به امروز؛ جشنهای و آیین که به مناسبتهای مختلفی  در طول سال برگزارمی کردند که این جشنها و آیین ها همگی به طریقی ریشه در اعتقادات دینی و ملی آن دوران قرار داشته اند و در همه این جشنها به نوعی ستایش  خداوند یکتا و همچنین شکر نعمت از پروردگار به خاطر در اختیار قرار دادن این نعمتها به انسانها می باشد. که در کشورمان ایران مهمترین این جشنهای نوروز ؛ تیرگان ؛ مهرگان و یلدا هستند و بیش از چند هزار سال است که در ایران برگزار می شوند.


مراسم شب یلدا


  یکی از جشنها بسیار کهن و قدیمی  ما ایرانیان که در حال حاضر نیز هر ساله توسط مردم در سراسر کشور به طور خاص برگزارمی شود جشن”شب یلد” می باشد که به خاطر  تقارن زمانی  با “طولانی ترین شب سال” و همچنین “شب  اولین روز فصل زمستان” یکی جشن  مهم  و منحصر به فرد چهار گانه ایرانیان می باشد ( از نظر دیگر شاید با سردترین شب سال نیز تقارن داشته باشد ) و یلدا جشنی ایرانی است که هزاران سال عمر دارد این مراسم هر ساله در اولین شب دی ماه در سراسر کشورایران و در بعضی از کشورهای جهان برگزار می شود که آیین و مراسم برگزاری این جشن مخصوص به خود می باشد. در این شب اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر و در منزل بزرگان  خانواده  گرد هم می آیند و با برگزاری شب‎نشینی این جشن را گرامی می دارند(مخصوصا” منزل پدر بزرگها و مادر بزرگها)همچنین آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون است که همه جنبهٔ نمادی دارند و نشانهٔ برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. يكي ديگر از رسم هاي شب يلدا، “فال حافظ گرفتن” و “شاهنامه خواني” است. اگر رسم ها و آيين هاي ديگر يلدا را ميراثي از فرهنگ چند هزار ساله بدانيم، فال حافظ گرفتن در شب يلدا در سده هاي اخير به رسم هاي اين شب افزوده شده است. شاهنامه خواني و قصه گويي پدربزرگ و مادربزرگ دور كرسي براي كوچكترها نيز از آيين هاي يلدا است كه خاطرات شيريني براي بزرگسالي آنها فراهم مي آورد.


از نکات مهم و ویژه” شب یلدا” می توان به احترام گذشتن به بزرگان ؛ صله رحم ؛ خوردن و نوشیدنی مواد طبیعی که به طریقی به  سلامتی مردم بر می گردد.


شب یلدا پاکترین شب سال


از زمانهای خیلی قدیم تا کنون طبق آداب و رسوم موجود در کشورمان ایران ؛ مردم برای برگزاری مراسم جشن شب یلدا احترام خاصی قائل هستند زیرا مردم معتقدند  این شب نه تنها بلندترین شب سال بلکه این شب باید از نظر مواد خوارکی نیز یکی از پاکترین و بهداشتی ترین شب سال هم باشد . با توجه به اینکه یکی از اصلی ترین آیین مراسم برگزاری شب یلدا خوردن تنقلات طبیعی مانند آجیل( یا همان میوه های خشکبار)  ؛ شیرینی های طبیعی ؛ میوه های همچون هندوانه ؛ انار؛ سیب ؛ پرتقال و غیره  می باشد که همه این خوراکی ها حتی آجیل از مواد طبیعی تهیه شده اند پس شاید بتوان گفت شب یلدا یک  شب پاک  در میان ایرانیان می باشد.


پیشنهادهای زیست محیطی به چله نشیان شب یلدا


  با توجه به اینکه در چند دهه گذشته به علت استفاده  برویه از مواد شیمیایی از قبیل کودهای شیمیائی و صنعتی و هم چنین انواع و اقسام سموم در بخشهای مختلف کشور از جمله کشاورزی باعث شده است که محصولات کشاورزی از حالت طبیعی و ارگانیک خود خارج شدند و به مواد غذائی غیر ارگانیک تبدیل شوند که حاوی انواع مواد غیر بهداشتی می باشند و از طرفی ورود مواد غذائی آماده مانند انوع چیپسها ؛ ساندویچها و غیره و از همه بدتر متاسفانه ورود مهمانی ناخوانده  چون مواد یکبار مصرف پلاستیکی به خانواده باعث شده است که یکی از مهمترین ماموریت شب یلدا که همان اهدای  سلامتی به مردم می باشد با خطر جدی روبرو شود لذا از هموطنان عزیز در خواست می گردد جشن شب یلدا با رویکرد زیست محیطی برگزارکنند که برای این رویکرد باید به چند توصیه زیست محیطی توجه کنند:


1-استفاده از محصولات غذائی و میوه های ارگانیک و سالم را در شب یلدا  فراموش نکنند.


2-از خوردن غذاهای مانند پیتزا و ساندویچ و هل هولهای همچون انواع چیپس ها و پفکها که جزء مواد خوارکی ایرانیان قدیم نمی باشد جدا” خوردی کنند.


3-در جشن شب یلدا  با مراعات نکات زیست محیطی از جمله استفاده نکردند از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف به طبیعت و محیط زیست خورد آسیب نرسانیم.


4- بیاید با احترام به “پاکی شب یلدا” آن را به پاکترین شب سال در میان ایرانیان تبدیل کنیم.