هِردَک سنجاب بلوچی

ماهنامه «سرزمین من» : اهالی سیستان و بلوچستان «هِردَک» را خوب می شناسند. این جونده تیزدندان و پشمالو همیشه به باغ های آن ها سرک می کشد. میوه های نیم جویده شده خرما و موز و خربزه، نشانه حضور آن ها هستند.

هردک یا همان «سنجاب راه راه» یکی از پنج گونه سنجابی است که در ایران زندگی می کند و زیستگاه آن سیستان و بلوچستان است، پستانداری که آن را «سنجاب بلوچی» و «سنجاب نخلی» هم می نامند و خوشبختانه هنوز در فهرست بحرانی اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست قرار نگرفته و پراکنش خوبی هم دارد.

اگر به جنوب شرق کشور سفر کردید و توانستید سراغ باغ ها و مزارع صیفی اهالی آنجا هم بروید، شاید بتوانید سنجاب راه راه را دور از قفس و در محیط طبیعی زندگی اش ببینید.

جوندگان بزرگترین راسته پستانداران هستند، جانوارنی که حدود ۴۰ درصد از پستانداران ایران و جهان را در خود جای داده اند و جمعیت بسیار فراوانی دارند. سنجاب راه راه سیستان و بلوچستان ایران یکی از همین هاست، جونده ای با چهار نوار پهن و تیره در زمینه سفید پشتش که در باور بعضی از محلی ها جای پنجه فرشتگان است.

بعضی از اهالی بلوچستان می گویند؛ سالی که سنجاب بلوچی زیاد باشد، برکت هم زیاد و درختان خرما هم پربار می شوند. دیدن سنجاب بلوچی در نخلستان های سیستان و بلوچستان یکی از جذابیت های این منطقه از ایران است.

عکس: فریبرز حیدری

 

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده