محمد درویش: خشک شدن زاینده رود آمیزه ای از سوء مدیریت و خشکسالی است

بیش از شش ماه از خشک شدن بستر رودخانه زاینده رود در شهر اصفهان می گذرد. امروز اما آب در بستر زاینده رود 35 روز آن هم برای استفاده کشاورزان منطقه اصفهان جاری می ماند. علت خشک شدن زاینده رود آمیزه ای از سوء مدیریت و خشکسالی است و پس از گذشت سال ها تکرار خشک شدن زاینده رود تاکنون تدبیر کارآمدی از سوی مسؤولان اندیشیده نشده است.

در همین راستا دوشنبه گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر همایش “زاینده رود زاینده بود” برگزار شد. همایشی که بی شک نقطه قوت آن حضور مهندس محمد درویش، عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور و مهندس هومان خاکپور، دیده بان طبیعت بختیاری بود. در این همایش مهندس قربانی سخنگوی شورای شهر و مهندس اصلانی، قائم مقام شرکت آب منطقه ای هم حضور داشتند. این همایش در حالی برگزار شد که با دخالت مسؤولان استانی و حذف فعالان محیط زیستی از شکل اصلی خود خارج شد و مهندس درویش به عنوان تنها نماینده دوستداران محیط زیست در این برنامه سخن گفت.
به گزارش خبرنگار سایت خبری تحلیلی زندگی سالم، مهندس درویش تالاب گاوخونی را تنها و یگانه مکان برای پالایش توان زیستی زاینده رود نامید و افزود: گاوخونی به وسعت تهران بزرگ و صد کیلومتر بزرگتر از سنگاپور تولید خاک می کند.
وی در ادامه از انتقال آب به یزد و کرمان و ساخت کارخانجاتی مانند تایرسازی در این مناطق که به آب بسیار زیادی برای تولید نیاز دارد صحبت به میان آورد. محمد درویش در بخشی از صحبتهای خود به سدسازی اشاره کرد و از بین رفتن نیمی از آبزیان را نتیجه این امر دانست.
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، حفظ زاینده رود را حفظ زندگی و افزایش راندمان آبیاری در بخش کشاورزی،اصلاح سامانه مصرف آب در صنایع پرمصرفی چون فولاد و ذوب آهن، بازگرداندن دوباره آب مصرفی به چرخه تولید توسط سیستم های بازچرخانی و تصفیه ،اختصاص 15 درصد از آورد زاینده رود به گاوخونی و اصلاح چیدمان توسعه در استان را راهکارهایی برای بازگرداندن زندگی به این رودخانه دانست و افزود: “انگشت اتهام را به سمت آسمان نبریم خودمان مقصریم!”
پس از اتمام سخنان مهندس درویش، سخنگوی شورای شهر و قائم مقام شرکت آب منطقه ای اصفهان با رد صحبتهای درویش بار دیگر مردم بختیاری را مقصر دانسته و دلیل خشکی زاینده رود را خشکسالی و کمبود بارش عنوان کردند.
گفتنی است؛ این همایش در حالی برگزار شد که با دخالت مسوولان استانی و حذف فعالان محیط زیستی از شکل اصلی خود خارج شد و مهندس درویش به عنوان تنها نماینده دوستداران محیط زیست در این برنامه سخن گفت.

پی نوشت:
پرونده خشکی زاینده رود در این وبلاگ
اعتراضات مردم و طرفداران محیط زیست تا بازگشت حیات دائمی به زنده رود ادامه دارد

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده