فرصت کم، گزینه های کمتر

 

راستش من به شدت از انتشار خبرهایی که بی دلیل در مورد تغییر اقلیم جار و جنجال می کنند پرهیز می کنم. آن هایی که می گویند در دو سال آینده خشکی های زمین زیر اقیانوس ها پنهان می شود یا اقیانوس ها همه بخار شده و تمام سطح زمین خشک می شود. تمام تلاشم را می کنم که خبرهایی که اینجا برای مخاطبان عزیزم درج می کنم مطالبی باشد مستند که حاصل فعالیت پژوهشی باشد یا حداقل در یک رسانه ی معتبر منتشر شده باشد.

در این پست دو خبر دارم که به نحوی هم را تکمیل می کنند. اولی از آژانس بین المللی انرژی است که اشاره می کند اگر در طی پنج سال آینده اتفاقی نیافتد، تغییر اقلیم غیرقابل اجتناب و غیرقابل بازگشت خواهد بود. کارشناسان این سازمان بر این باورند که:

If current trends continue, and we go on building high-carbon energy generation, then by 2015 at least 90% of the available “carbon budget” will be swallowed up by our energy and industrial infrastructure. By 2017, there will be no room for manoeuvre at all – the whole of the carbon budget will be spoken for, according to the IEA’s calculations.

این در حالی است که در یک فرآیند معکوس کشورهای بیشتر و بیشتری تمایل خود را برای تعویق پیمان کیوتو به مدت چند سال اعلام می کنند.

از اون طرف در مطلب دیگری که می شود اینجا مطالعه اش کرد نویسنده اشاره می کند که در حوزه ی تغییر اقلیم راه حل دومی وجود ندارد و زمان برای به کار بردن راه حل اول روز به روز کمتر می شود. از طرفی در حالی که نیاز به یک حرکت جهانی و قاطع بیشتر و بیشتر احساس می شود، خیلی از کشورها به سمت برنامه های داوطلبانه متمایل شده اند. برنامه های داوطلبانه به این صورت است که هر کشوری هر قدر که بخواهد و بتواند از انتشارش کم می کند.

نویسنده بر این عقیده است که حرکت های داوطلبانه پاسخ گوی نیاز جهانی نخواهد بود.

این مطلب را اینجا مطالعه کنید.

 

 

 

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده دسته بندی شده در: