شاد باشید و غم نخورید ، تا بیشتر و بهتر زندگی کنید

اگر از من بپرسید که راز طول عمر چیست ، خواهم گفت دوری از نگرانی و پرهیز از اظطراب و تنش و دلهره . اگر از من این را نپرسید ، من باز هم آنرا خواهم گفت! .. جورج بارنز

اگر شما رازی که جورج بارنز گفته است را بدانید ، احتمالا” بیشتر از آن فرد افسرده ای که کنارتان نشسته و یا می شناسید ، عمر خواهید کرد . پژوهشگران دانشگاه لندن پس از تحقیقی که اخیرا” انجام داده اند متوجه شدند که انسانهای شاد بخت شان برای زنده ماندن و عمری دراز و همراه با سلامتی کردن ۳۵ درصد بیشتر از افراد غمگین و افسرده ای هست که خوشی و شادی ندارند و از عمرشان لذتی نمی برند .

در همین حال ، زیست شناسان دانشگاه تورونتوی کانادا به این نتیجه رسیده اند که استرس ، دلشوره و دلهره داشتن می تواند منجر به مرگ شود ، بخصوص اگر شما هم یک سنجاقک باشید! پژوهشگران کانادایی اخیرا” تعدادی سنجاقک را در محفظه ای شیشه ای قرار دادند به گونه ای که می توانستند جانورانی که سنجاقک ها را شکار می کنند ببینند . اگر چه آن جانوران شکارچی نمی توانستند به سنجاقک ها نزدیک شوند و عملا” خطری متوجه این حشرات نبود ، اما سنجاقک های بیچاره به دلیل دلهره ، نگرانی و اضطراب ناشی از دیدن جانوران شکارچی ، جوانمرگ شدند . یعنی اینکه میزان و سرعت پیر شدن و مرگشان بیش از چهار برابر سنجاقک هایی شد که در این حالت قرار نگرفته بودند . در واقع استرس ، نگرانی و دلهره آنها را کشت ، نه شکارچیانشان! بنابراین ، توصیه ای که دانشمندان انگلیسی و کانادایی به مردم کرده اند این است که شاد باشید و تا می توانید از اضطراب و تشویش روحی دوری کنید تا بیشتر و بهتر زندگی کنید .

از نشنال جیوگرافیک . ترجمه : دوستداران محیط زیست ایران

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده