زاینده رود اسیر تفکرات غلط مدیریتی، مصرف گرایانه و سیاست‌های غلط رشد جمعیت

دو نفر از دوستداران طبیعت که با شعار “زنده باد زاینده رود” رکاب زنی از سراب زاینده رود را آغاز کرده بودند، پس از 4 روز رکاب زنی با رسیدن به پایاب زاینده رود، برنامه خود را به پایان بردند.
به گزارش پایگاه خبری خلیج فارس، محمد عظیمی و محمد جواد محسن پور دو دوچرخه سوار عضو “کانون دوستداران محیط زیست دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی” هستند که به منظور افزایش سطح حساسیت ها در بین دست اندرکاران و مسئولان منطقه ای و ملی برنامه دوچرخه‌سواری خود را از سراب زاینده‌رود آغاز کرده و پس از 4روز رکاب زنی به پایان این رودخانه یعنی تالاب گاوخونی رسیدند تا در شبی سرد و بارانی در حاشیه تالاب گاوخونی در شهر تاریخی ورزنه این برنامه پایان یابد.

در این زمینه، محمد عظیمی یکی از این دوچرخه‌سواران به پایگاه خبری خلیج فارس گفت: گفتگو با مردم در نقاط مختلف حاشیه زاینده رود و همچنین بررسی مشاهدات در طول مسیر حکایت از بحرانی بسیار عمیق تر از خشک شدن سی و سه پل دارد.
وی با بیان این‌که موضوع مرگ طبیعت در شرق استان اصفهان است، تصریح کرد: از خاموشی زاینده رود تا مرگ گاوخونی مجالی بسیار کوتاه است و بی‌تردید، تلاشی بی پایان برای احیای زندگی این رود لازم است.
عظیمی به وضعیت رودخانه در طول مسیر اشاره کرد و افزود: از بعد از باغ‌بهادران عملاً رودخانه و آبی ندیدیم و این مساله به شدت غم‌انگیز بود.
در این برنامه که با حمایت سازمان‌های مردم نهاد در دو استان اصفهان و چهارمحال بختیاری برگزار شد، دو دوچرخه‌سوار دوستدار طبیعت سفر خود را در روز 11 آبان ماه از تونل کوهرنگ در استان چهارمحال بختیاری آغاز کرده و 4 روز بعد پس از 400 کیلومتر رکاب‌زنی، به تالاب گاوخونی رسیدند.
محمد جواد محسن پور دیگر دوچرخه سوار حاضر در این برنامه به مشکلات زاینده‌رود اشاره کرد و افزود: زاینده رود یک سیستم طبیعی یکپارچه است و حل مشکل آن فقط از منظر ملی امکان‌پذیر است.
وی به رشد توسعه و تاثیرات منفی آن بر زاینده رود اشاره کرد و افزود: تاسیس و رشد کلان شهرها و توسعه صنعت خارج از توان اکولوژیک منطقه، نفس زایده رود را بریده است.
این طبیعت‌یار افزود: زاینده رود اسیر تفکرات مدیریتی، تفکرات مصرف گرایانه و سیاست‌های غلط رشد جمعیت شده ولی با این حال امکانات زیادی برای حل مشکل وجود دارد.
وی در پایان تصریح کرد: گاوخونی که روزگاری پذیرای هزاران پرنده و پناهگاه گله‌های گور ایرانی بوده است، امروز سخت تشنه است و مردم این منطقه برای حل این مشکلات، به آسمان چشم دوخته‌اند.

خبر مرتبط:

جریان موقت زاینده رود مسکنی برای دردهای بی شمار محیط زیست اصفهان

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده