به پیشواز اکستریم ها

 

سیل “بی سابقه” در تایلند، خشکسالی “بی سابقه” در تگزاس، موج گرمای “بی سابقه” در روسیه.

به نظر می رسد هر سال بروز رخدادهای حاد جوی در گوشه ای از زمین باعث شگفت زدگی شهروندان و نگرانی بیشتر دانشمندان می شود. در مطالبی که پیش از این در زمینه ی هر یک از این موارد روی سایت گذاشته ام یادآوری کرده ام که مطالعات علمی هنوز ارتباط بسیاری قوی ای را بین بروز این رخدادها و تغییرات اقلیمی نشان نداده اند. اگر خاطرتان باشد تنها مطالعه ی علمی مرتبط در این حوزه را اینجا برایتان معرفی کردم که در زمینه ی موج گرمای روسیه بود.

نکته ی قابل توجه اینجا است که در ماه های گذشته توجه پژوهشگران و سیاستمداران به این رخدادها بیشتر و بیشتر شده است. به عنوان مثال امروز منابع مختلف خبری از نشستی در همین رابطه خبر داده اند که جزییات آن را می توانید اینجا مطالعه کنید.

در این به نکات قابل توجهی اشاره شده است، از جمله اینکه بخش عمده ای از تلفات این رخدادها در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد و این توافق در میان دانشمندان در حال گسترش است که لااقل موج های گرمایی به صورت معناداری از نظر فرکانس و شدت در حال رشد هستند.

گزارشی که در همین رابطه آماده شده و به زودی انتشار خواهد یافت نشان می دهد که شرایط در برخی مناطق به قدری نامطلوب خواهد بود که ممکن است نیاز باشد کل منطقه تخلیه بشود. نقاطی که بیشتر در کشورهای فقیر خواهد بود.

 

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده