واگذاری بخش هایی از پارک ملی کلاه قاضی برای توسعه شهر غیرقانونی است

واگذاری 870 هکتار از زمین‌های پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی برای توسعه شهر جدید بهارستان، پنج ماه پیش در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت در حالی به تصویب رسیده است که واگذاری زمین‌های مناطق حفاظت شده مطابق قوانین حفاظت و بهسازی محیط زیست غیر قانونی است.
در همین رابطه عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: اداره حفاظت محیط زیست استان اصفهان در پاسداری از منابع طبیعی استان ضعیف عمل کرده است.

سید احمد خاتون آبادی با اشاره به غیر قانونی بودن مصوبه کمیسیون امور زیر بنایی، صنعت و محیط زیست دولت در واگذاری بخشی از زمین‌های پارک ملی کلاه قاضی به منظور توسعه شهر جدید بهارستان اظهار کرد: هر گونه توسعه‌ای در شهر اصفهان موجب ناپایداری و ناماندگاری این شهر می‌شود.
وی با بیان مشکلات کنونی تامین آب و نبود امکانات انتقال فاضلاب شهرک بهارستان افزود: شهر اصفهان توان زیست محیطی و اکولوژیک افزایش جمعیت را ندارد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه طرح‌های توسعه شهری باید بر اساس گزارش توجیهی ارزیابی اثرات زیست محیطی صورت گیرد، گفت: باید از افرادی که این طرح‌ها را تصویب می‌کنند پرسید آیا برای توسعه شهرک بهارستان طرح ارزیابی زیست محیطی صورت گرفته است؟
خاتون آبادی با بیان اینکه پارک ملی کلاه قاضی یک کمربند محیط زیستی اطراف شهر اصفهان است، اذعان کرد: کلاه قاضی پارک ملی و پناهگاه حیات وحش است و توسعه مناطق شهری در مناطق حفاظت شده غیر قانونی است.
وی با اشاره به اینکه مرزهای شهری باید مشخص باشد و گسترش شهرها نباید از این مرزها تجاوز کند، بیان کرد: گسترش شهرهایی که در کنار عوامل طبیعی مانند رودخانه‌ها به وجود آمده‌اند محدود است.
این عضو هیئت مدیره جمعیت پیام سبز با بیان اینکه گسترش شهر در منطقه کلاه قاضی صدمات جبران ناپذیری به گیاهان و جانوران این منطقه وارد می‌کند، تصریح کرد: برخی گونه‌های گیاهی و جانوری این منطقه در حال انقراض است و توسعه شهری حیات آنها را به خطر می‌اندازد.
خاتون آبادی با اشاره به محدویت‌های توسعه شهری و نبود زیر ساخت‌های مناسب در این مناطق اضافه کرد: گسترش شهرک بهارستان در حالی انجام می‌شود که منطقه توان اکولوژیک این گسترش را ندارد.
وی با بیان اینکه توسعه شهری موجب رشد کاذب جمعیت اصفهان می‌شود، ادامه داد: هرگونه توسعه شهری موجب افزایش رشد ناخالص جمعیت که خود سبب بروز مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، اکولوژیک و زیست محیطی در این مناطق می‌شود.
این استاد دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه تصویب چنین طرح‌هایی نشان می‌دهد اداره کل محیط زیست به رسالت خود عمل نمی‌کند، افزود: ظرفیت تحمل زیست محیطی منطقه اصفهان با توجه به پایین رفتن سفره‌های آب زیر زمینی و خشکی زاینده رود کاهش یافته است و هر گونه توسعه غیر کارشناسانه مناطق شهری سم مهلکی برای منابع طبیعی اصفهان به شمار می‌آید.
*سازمان حفاظت محیط زیست کشور در حال پیگیری مصوبه است
مدیر اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تایید واگذاری بخشی از زمین‌های پارک ملی کلاه قاضی به منظور توسعه شهرک بهارستان به خبرنگار ایسنا گفت: قسمت عمده‌ای از مصوبه اصلاح می‌شود.
احمد رضا لاهیجان زاده اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست کشور در حال پیگیری این مصوبه است و بررسی این سازمان در روزهای آینده به نتیجه می‌رسد.
وی افزود: سازمان محیط زیست کشور این مصوبه را از زوایای مختلف بررسی می‌کند اما مقدار واگذاری زمین‌های این منطقه به منظور توسعه شهرک بهارستان هنوز مشخص نشده است.
به گزارش ایسنا، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی با مساحت بیش از 50 هزار هکتار در جنوب شرقی شهر اصفهان و در مجاورت شهر جدید بهارستان واقع شده است. تنوع گونه‌ای جانوری در این منطقه قابل توجه می‌باشد به طوریکه تاکنون 17 گونه پستاندار متعلق به 16 جنس از 8 خانواده و چهار راسته در این پارک شناسایی شده است. هم‌چنین 252 گونه گیاهی در این منطقه شناسایی شده که 37 گونه از لحاظ حفاظتی باید مورد توجه قرار گیرند.

در همین رابطه:

چنگی دیگر بر صورت محیط زیست اصفهان؛ 870 هکتار از پارک ملی کلاه قاضی پرید

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده