دریاچه کودکان ! کودکان دریاچه !

پنج سال پیش ، دریاچه ارومیه حال و روز امروز را نداشت ! نسبت به حال خیلی بهتر و سرحال تر بود ! مریض بود ولی در بستر نبود ! سرش درد داشت ولی جون داشت ! احساس تشنگی میکرد ولی آب داشت تا فلامینگو ها برخی جاهای آن پر بگشایند و پا بشویند ! فلامینگو ها پرهایشان نمکی میشد و قدرت پرواز را از آنها میگرفت ولی  دل از دریاچه نمی کندند ! میدیدند که دوستانشان در نمک های دریاچه گیر کرده و جون میدهند ولی عشق دریاچه سنگ صبور آنها بود ! نمیخواستند بیاد روزهای خوشی که با دریاچه داشتند دریاچه را تنها بگذارند ! …

دوستان و علاقمندان محیط زیست هم مشکل را میدیدند و چنین روزهایی را علیرغم آروزهایشان پیش بینی میکردند ! برای همین  برای آگاه کردن مدیران و مسئولان اقدامات اساسی و لازم را انجام میدادند . هر چند ناملایمات زیادی را دیدند و شنیدند ! ولی کوتاه نیامدند  !  دوستان ما در سازمان غیردولتی همیاران زیست سبز  از معدود گروه های فعال منطقه در خصوص دریاچه ارومیه ! از پنج سال پیش و سالانه برنامه های مختلفی بر این امر اهتمام کردند !

   یکی از برنامه های ثابت چند ساله همیاران زیست سبز برگزاری برنامه همگانی برای نجات دریاچه ارومیه در هفته و روز جهانی کودک بود . هدف برنامه معرفی دریاچه و حال و روز ناخوش دریاچه برای کودکان بود ! قصد از اجرای  برنامه این بود تا حداقل یک نسل بعدی در درس جغرافی و نقشه خوش رنگ ایران زمین دنبال  رنگ آبی دریاچه ای بنام ارومیه باشند ! نه آنکه کتاب تاریخ سعی در اثبات موضوعی بنام دریاچه در آن نقطه به بچه ها باشد ! البته آن هم اگر حافظه تاریخ اجازه دهد ! 


 امروز خوشحالیم از اینکه
کودکی را در منطقه نمیتوان یافت که خود را بشناسد ولی دریاچه را نشناسد
و بحران آن را نداند ! کودکی که آینده خود را منوط به احیا و نجات دریاچه ارومیه
میداند ! اما امسال کودکان دوستدار دریاچه ارومیه دنبال ویژه برنامه دریاچه در
چنین ایامی از سال بودند که برنامه ای ندارند ! دلیل آن هم مسائل حاشیه ای دریاچه ارومیه است  …. ! اما همه کودکان ایران زمین  ، دوستدار دریاچه ارومیه و دریاچه ارومیه مال همه کودکان ایرانی است ! مطمئنا نسل بعدی دریاچه ارومیه را در نقشه ایران جستجو خواهند کرد نه نوشته های تاریخی ! 
                          روز جهانی کودک مبارک

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده