فقط در ایران اتفاق می‌افتد: صید ماهی با سم!

خبرآنلاین:سودجویان با آلوده کردن رودخانه‌ها با سم، ماهی می‌گیرند. دو نفر در شهرستان پارس‌آباد تاکنون دستگیر شده‌اند. 
تعجب‌آور است، ولی برخی صیادان ماهی در ایران، رودخانه‌ها را با سم آلوده می‌کنند تا ماهی بگیرند. مسئولان محیط زیست هم می‌گویند این روش صید ماهی، در هیچ جای دنیا، سابقه ندارد.
تالاب تپراق‌کندی پارس‌آباد مغان واقع در شمال استان اردبیل، قربانی این روش صید ماهی شده است.
رئیس اداره محیط زیست این شهرستان گفته ورود سموم شیمیایی به تالاب‌ها بیش از 6 هزار قطعه ماهی در تالاب تپراق‌کندی پارس‌آباد مغان تلف کرده.
محمد مجرد، معتقد است: “افراد سودجو بااستفاده از شیوه سم‌ریزی که در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست قصد صید ماهی را داشتند که متاسفانه سبب از بین رفتن این تعداد ماهی و شماری از دیگر آبزیان این تالاب شدند.”
این مسئول محلی با اشاره به قطعیت دخالت سم در مرگ آبزیان این تالاب گفت: “تبعات و آثار زیانبار چنین روش غلط و غیرقانونی صید ماهی بسیار زیاد است. ماموران این اداره بلافاصله پس از اطلاع از موضوع به محل اعزام شدند و در این رابطه دو نفر را شناسایی و به مراجع قضایی منطقه معرفی کردند.”
این در حالی است که در سایر استخرهای پرورش ماهی کشور نیز ورود سم ناشی از فاضلاب به رودخانه‌ها، باعث تلفات آبزیان می‌شود. گفته می‌شود در شوشتر، از توابع استان خوزستان ورود فاضلاب شهری و بیمارستانی به شاخه گرگر یکی از رودخانه‌های آن منطقه، باعث تلفات بسیار زیادی در گونه ماهی “فیتوفاگ” شده، به‌طوری که پرورش‌دهندگان این ماهی می‌گویند در صورت ادامه ریختن فاضلاب‌های شهری و صنعتی به رودخانه‌های منطقه، آبزی پروران به معنای واقعی نابود خواهند شد.
آبزی پروران شوشتری که در حضور استاندار خوزستان از تلفات ماهی در استخرهای خود خبر می‌دادند، گفتند: “‌در سال زراعی 87-88 از هر هکتار مزرعه پرورش ماهی حدود 6 تن برداشت شد ولی در سال گذشته به دلایل گفته شده 50 درصد تلفات در همه مزارع شوشتر ایجاد شده.”
به نظر می‌رسد آلودگی سمی و فاضلابی آب، بزرگ‌ترین تهدید برای آبزیان کشور در محیط‌های طبیعی و صنعتی است. فاضلاب‌ها و سمومی که منشا انسانی دارند.