چه سخت است روز وداع یاران

اوست باقی


چه سخت است روز وداع یاران


بگذار تا بگریم چون ابر در بهاران      کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران


بگذار تا بگویم شرح فراق یاران   از دست رفت صبرم، با من ببار باران


به این تیترها توجه کنید


اوست باقی  ؛ یاسر انصاری نیز از این جهان پر کشید ؛ یاسر من یاسر انصاری مدیر سبز پرس و یا  ده ها تیتر دیگر که نشانه از عروج یکی دیگر از بندگان صالح خدا به جهان ابدیت می باشد  که بازگشت همه به سوی او خواهد بود.  


از اولین دقایق صبحگاهی امروز که با گریه های خانم بهار فرجی ؛ خبرنگار سابق سبز پرس از پشت تلفن فهمیدم که برای محیط زیست ایران اتفاق شومی افتاده است و از همان  لحظه ای  که فهمیدم یاسر انصاری از میان رفته است ( به دیدار معبود خود شتافته است ) لحظه ای  پیش خودم آرام و قرار ندارم. هر گاه در کنار انسان مرگی اتفاق می افتد چند روزی  انسان  پیش خودش  فکر می کنم که آدمی چقدر در این جهان آسیب پذیر و فنا شدنی می باشد ؛ مرحوم  یاسر انصاری وقتی زنده بود کسی نبود که لحظه ای آرام و قرار داشته باشد و بغیر از اینکه خودش سرشار از انرژی بود و همیشه به همه فعالان محیط زیست انرژی مثبت می داد که مبادا از فعالیتهای زیست محیطی خسته و دلسرد شوند و بهمین دلیل فوت این شخصیت بسیار سخت و ناگوار می باشد.


فردا قرار است ما همه دوستان  یاسر انصاری با ایشان  وادع کنیم پس پیش از وداع با یاسر چند جمله سخنی با ایشان دارم.


یاسرجان به یاد دارم که اولین آشنای رسمی بنده با شما در جلسات کمیته محیط  زیست شورای شهر بود و همیشه شما با صدای رسا مشکلات محیط زیست شهری را برای حاضرین تشریح می کردی ولی از فردا دیگر جلسات کمیته محیط زیست شواری  شهر بدون حضور تو صفای نخواهد داشت.


یاسرجان چند سالی بود که در یکی از شبهای ماه مبارک رمضان با برگزاری همایش  تجلیل از خبرنگاران حوزه محیط زیست از برو بچه خبرنگار تجلیل می کردی  ( ماهی یکی از بهترین ماههای خدا می باشند و در این ماه همگی میهمان حضرت حق هستیم) ولی از امسال دیگر در همایش تجلیل از خبرنگاران برتر حوزه محیط زیست در ماه پر فیض  رمضان صدایت را نخواهیم شنید و بدون حضورتو این همایش  صفای نخواهد داشت و برای اینکه نشان دهیم دوست داریم و روحت از این به بعد در آن مراسم حضور دارد؛ به رسم ادب  گلدان گلی  زیبا در مراسم به نام شما در یکی از صندلها خواهیم گذاشت . راستی تو که خود گلی خوشبو و زیبا بودی  کدامین گل گلدانی می تواند جای خالی ترا پر کند.


یاسر جان چند سالی است که به دور از سرو صدا و هیاهوهای تبلیغاتی برای مستقل بودن سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی در هفته منابع طبیعی در گوشه ای از پارکهای تهران مراسم درختکاری برگزار می کردی  ولی از امسال دیگر در هفته منابع طبیعی  حضور نداری که به نام سازمانهای مردم نهاد مراسم کاشت درخت برگزار کنی و دوستانت در کنارت  درخت بکارند ؛ ولی باید بدانی  که همه درختانی که تا کنون در این چند سال به دست تو کاشته شده اند و یا تو باعث و بانی کاشت آنها  بودی ؛ در روز قیامت برایت شفاعت خواهند کرد و امسال به نامت درختهای زیادی کاشته خواهد شد.


یاسر جان به یاد داری که در بهمن ماه سال 1388 برای ملاقات نمایندگان سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی و فعالان محیط زیست و استاندار استان گلستان چقدر تلاش کردی ولی این ملاقات انجام نشد شاید اگر استاندار استان گلستان خبر دار شود که شما به سفر همیشگی رفته ای ؛ نسبت  به کم لطفی که دو سال پیش در حق شما کرد ناراحت و پشیمان شود و به احترام روح شما  ایشان یکی از حامیان جنگل گلستان و پارک ملی گلستان بشود .


یاسر جان دیگر صدای گرم تورا از پشت خط تلفن نخواهیم شنید که دوستان را به فعالیتهای بیشتر زیست محیطی تشویق کنید


یاسرجان اگر بخواهم با روحت  سخن بگوئیم ؛ گفته هابسیار دارم  ولی دلم به حال پدر ؛ مادرت که داغ جوانی رعنا همچون دیده اند و به تنهای همسر مهربانتر که همیشه قلم و زبانش در خدمت محیطی زیست می باشد  و همیشه شما دو نفر  یار و پشتبان هم دیگر  بود؛ می سوزد و بیشتر از هم دلم  به حال خودم و دیگر دوستان می سوزد که پشتبان و برادر خوبی همچون شما را از دست داده ایم.    


جا دارد به چند بیت از اشعاری اشاره کنم که همگی در وصف حال امروز تو می باشند  


قفس تنگ زمین  جای كبوترها نیست


                               روح پرواز  به اندازه این دنیا نیست


این همه توده جاری شده بر خشكی ها


                                 ظاهر نیلی دریاست ولی دریا نیست 


با اندوه فراوان در گذشت دوست و فعال محیط زیست جناب  آقای یاسر انصاری را به پدر و مادر گرامی ایشان و همسر بزرگوارش سرکار خانم مژگان جمشیدی و همه دوستان خبرگزاری سبز پرس و کانون عالی گسترش فضای سبز و محیط زیست ایران و به همه فعالان محیط زیست تسلیت عرض نموده و از پیشگاه خداوند برای آن مرحومه علو درجات و برای همه بازماندگان صبر جمیل مسئلت می نمایم .