گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

موفقیت برای گروه دیده‌بان کوهستان

نخستین جشنواره‌ی تجربیات موفق سمن‌های محیط زیستی از سوی سازمان حفاظ محیط زیست در روز ۱۱ آبان در سالن همایش‌های این سازمان برگزار شد. از میان ۱۰۹ فعالیت که از سوی اجراکنندگانشان به جشنواره گزارش شده بود، ۳۵ فعالیت یا انجمن مورد تقدیر قرار گرفت و به آن‌ها لوح و تندیس و جایزه داده شد.

هدف از برگزاری این جشنواره، مطابق گفته‌های محمد درویش مدیرکل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، این بوده که سازمان اعلام کند فعالیت سازمان‌های غیردولتی را می‌بیند و بر آن ارج می‌نهد. درویش همچنین گفت امید می‌رود با این فعالیت‌ها که سمن‌ها دارند، و با برنامه‌های شبکه‌سازی، این سازمان‌ها به وضع باثباتی برسند به شکلی که آمدن و رفتن مدیران مختلف به سازمان حفاظت محیط زیست، تاثیری بر فعالیت آن‌ها نداشته باشد و «جنبش محیط زیستی» همچنان گسترش و تعمیق یابد.

«گنجه‌ی پشتیبان زیست‌بوم» که شاید بتوان آن را نخستین نهاد نیکوکاری محیط زیستی ایران خواند، یکی از برگزیدگان جشنواره بود و از آن به خاطر کمک مالی به طرح‌های محیط زیستی تقدیر شد (خلاصه‌ی فعالیت‌های گنجه را می‌توانید در این‌جا ببینید). گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران (دکا) در راه‌اندازی و برنامه‌ریزی‌های گنجه نقش موثری داشته است؛ مدیر دکا (عباس محمدی) و عباس ثابتیان (رییس پیشین هیات مدیره‌ی انجمن) از اعضای هیات امنای گنجه هستند، و بهمن ایزدی دیگر عضو هیات امنای آن، از کوه‌نوردان و طبیعت‌پیمایان باسابقه‌ و جزو یاران همکار انجمن است.

دکا، در سه مورد فعالیت برگزیده‌ی دیگر این جشنواره هم مشارکت داشته است: طرح مطالعه‌ی ایجاد ذخیره‌گاه فرامرزی زیستکره در کوهستان کپه‌داغ (در همکاری با موسسه‌ی زیپاک)، طرح جنگل‌کاری مشارکتی با عنوان «جنگلانه»، و طرح پاک‌سازی مشارکتی جنگل‌ها (در همکاری با موسسه‌ی هُرمُد).

 

نام برگزیدگان را می‌توانید در این‌جا ببینید.

Tagged →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

پاسخی بگذارید