گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

یخ‌های قطب جنوب بیش از آنچه تصور می‌شد، ذوب می‌شوند


نتیجه تحقیقات پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که بخش‌های بزرگی از قطب جنوب با سرعتی غیرمنتظره در حال گرم شدن است. دانشمندان از این واهمه دارند که این پدیده منجر به شتاب گرفتن بالا آمدن سطح آب‌های آزاد شود. گروهی از قطب شناسان در مقاله‌ای که به تازگی در نشریه بریتانیایی “Nature Geoscience” منتشر کرده‌اند، نسبت به گرم شدن یخ‌سار غربی قطب جنوب (توده ‌بزرگ یخ حاصل از یخچال‌های طبیعی) ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گفته این دانشمندان روند گرم شدن این یخ‌سار دو برابر سریع‌تر از آن میزانی است که تاکنون گمان می‌رفته است. دانشمندان با بررسی اطلاعات به دست آمده در فاصله سال‌های ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۰ میلادی دریافته‌اند که دمای هوا در این مدت ۲.۴ درجه سانتی‌گراد افزایش یافته است. این افزایش سه برابر سریع‌تر از حد متوسط جهانی بوده است.

در این پژوهش آمده است که بخش غربی قطب جنوب جزو یکی از مناطق به سرعت در حال گرم شدن در جهان به شمار می‌رود. قرار گرفتن بخش‌هایی از یخ‌های این منطقه در آب دریا باعث شده تا آنها سریع‌تر از معمول ذوب شوند.

تا کنون دانشمندان گمان می‌بردند که بالا رفتن حدود ۱۰ درصد سطح آب‌های آزاد به علت روند ذوب شدن یخ‌ها در غرب قطب جنوب است. اما به گفته دیوید بروم‌ویچ‌، یکی از نویسندگان این پژوهش، نتایج جدید به دست آمده احتمالا به این معناست که “این منطقه نقش عمده‌تری را در بالا بردن سطح آب دریاها ایفا می‌کند”.

محاسبات به کار رفته در این پژوهش بر اساس اندازه‌گیری‌های درجه حرارتی بوده که از سوی ایستگاه تحقیقاتی “Byrd” صورت گرفته است. این ایستگاه در سال ۱۹۵۷ توسط ایالات متحده آمریکا بنا نهاده شد و ۱۵۳۰ متر بالاتر از سطح آب دریا در مرکز زمین‌های یخی قرار دارد.با این حال در مورد صحت داده‌های اطلاعاتی این ایستگاه تحقیقاتی ابراز تردید شده زیرا دانشمندان تنها در فاصله سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۵ به طور دائم در این ایستگاه اقامت داشته‌اند.

گروهی از دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو با مطرح کردن این موضوع گفته‌اند که داده‌های ایستگاه “Byrd” به همین دلیل تا کنون برای تعیین روندهای علمی دراز مدت بسیار نامطمئن بوده و به آنها اتکا نمی‌شده است.

از سال ۱۹۸۰ به بعد تنها یک ایستگاه آب و هوایی به صورت خودکار داده‌ها را منتقل می‌کرده که کار این ایستگاه نیز در طول زمستان‌های قطب جنوب مختل می‌شده زیرا سلول‌های خورشیدی تعبیه شده در این ایستگاه قادر به برق‌رسانی نبوده‌اند. ایستگاه “Byrd” در سال ۲۰۰۵ به طور کامل تعطیل شد.

تیم تحقیقاتی دیوید بروم‌ویچ به همین دلیل برای پر کردن این شکاف اطلاعاتی از داده‌های آب و هوایی دیگر ایستگاه‌های تحقیقاتی که عمدتا در مناطق ساحلی قرار داشته‌اند، استفاده کرده و به طور تقریبی درجه دما در منطقه‌ایستگاه “Byrd” را تخمین زده است.

هیئت بین‌المللی تغییرات آب و هوای زمین در سال ۲۰۰۷ پیش‌بینی کرد که سطح آب دریاها و اقیانوس‌ها تا پایان قرن بیست‌ویکم بین ۱۸ تا ۵۹ سانتی‌متر بالا خواهد آمد. شماری از تحقیقات علمی که در ماه‌های اخیر منتشر شده‌اند، نشان از آن دارند که بالا آمدن سطح آب‌های آزاد بیش‌از میزان اعلام شده خواهد بود.

Tagged →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

One thought on “یخ‌های قطب جنوب بیش از آنچه تصور می‌شد، ذوب می‌شوند

  1. میم . پ

    ای کاش قضیه در همین حد باقی می ماند. اما متاسفانه نه فقط در قطب جنوب ، بلکه در قطب شمال نیز وضع به همین منوال هست . این خبر را جام جم آنلاین منتشر کرده : ” بر اساس تحقیقات، مشخص شده است كه میزان آب شدن توده‌های یخی در هر دو قطب زمین افزایش یافته است. گروهی از محققان بین المللی وابسته به ناسا و آژانس فضایی اروپا، اطلاعات گردآوری شده از چند ماهواره و هواپیما را تركیب كرده‌اند تا جامع‌ترین و دقیق‌ترین ارزیابی انجام شده تا به حال در مورد از بین رفتن توده‌های یخی در گرینلند (منطقه‌ای مستقل در كشور دانمارك) و قطب جنوب و همچنین تاثیر آن را در افزایش سطح آب دریا، ‌تهیه كنند.
    در یكی از تحقیقات مهم كه به تازگی در مجله Science منتشر شده است، ۴۷ نفر محقق از ۲۶ آزمایشگاه جهان طی گزارشی عنوان كرده‌اند ‌ مجموع میزان ذوب شدن توده‌های یخی موجود در گرینلند و قطب جنوب طی ۲۰ سال گذشته دائما روند‌ افزایشی داشته است. در مجموع این توده‌های یخی سه برابر بیشتر از میزان یخ ذوب شده در هر سال در حال از بین رفتن هستند. این میزان ذوب‌شدگی برابر با افزایش ارتفاع آب دریا به مقدار ۹۵/ ۰ میلی‌متر است،در حالی كه در دهه ۹۰ میلادی این میزان به مقدار ۲۷ / ۰ میلی‌متر در سال بوده است “

    Reply

پاسخی بگذارید