گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

همکاری کوه نوردان، راهی برای حفاظت کوهستان

در شرایطی که شمار محیط بانان کشور، حتی برای حفاظت منطقه های زیر مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست (چه رسد برای دیده بانی بقیه ی عرصه های کشور) کفاف نمی کند و شاید کمتر از یک سوم تعداد استاندارد باشد، کوه نوردان کشور می توانند در مقام بازوهای این سازمان، و به عنوان جنگل بان، و به طور کلی به عنوان چشم های مراقب و حساس، به پاسداری از ثروت های طبیعی کشور بپردازند.

یادداشت زیر که مضمون آن در روزنامه های قانون (20/9/91) و همشهری (22/9/91)، و در خلال برنامه های تلویزیونی کوتاهی که در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ی گذشته داشتیم، در نشست باشگاه دماوند (دوشنبه شب گذشته)، و همچنین در همایش چند صد نفره در منطقه ی سیاه بیشه ی آمل (جمعه 24 آذر) بازتاب داشته است، با این منظور نگاشته شده که کوه نوردان را به تلاش بیشتر برای حفاظت از سرمایه ی کوهستانی سرزمین مان فراخواند.

سال 2002 از سوی سازمان ملل به عنوان سال جهانی کوه ها نامیده شده بود و در سال پس از آن، مجمع عمومی سازمان ملل روز یازدهم دسامبر را «روز جهانی کوهستان» نامید. این روز و برنامه هایی که به مناسبت آن برگزار می شود، فرصتی فراهم می کند برای ایجاد آگاهی در مورد اهمیت کوهستان در چرخه ی زیست، روشن ساختن فرصت ها و محدودیت ها در موضوع توسعه در کوهستان، و انجام همکاری هایی که می تواند سبب تغییرهای مثبت در کوه های جهان شود.

 هر سال، موضوعی به عنوان شعار این روز انتخاب شده است، مانند کوه ها و جنگل ها، اقلیت های کوه نشین، مدیریت بلایا در کوهستان، امنیت غذایی در کوهستان… . برای امسال که دهمین سال اعلام روز جهانی کوهستان است، سازمان غذا و خواربار ملل متحد (FAO، هماهنگ کننده ی این روز)  “پاسداشت زندگی کوهستانی” (Celebrating Mountain Life) را موضوع روز کوهستان اعلام کرده است. در عین حال، قرار شده است که در برنامه های امسال، به جای تمرکز روی یک موضوع خاص، مسایل گوناگون مربوط به محیط های کوهستانی مانند موضوع آب، تنوع زیستی، گرمایش جهانی، و توسعه ی پایدار طرح گردد.

 گروه دیده بان کوهستان، همچون چند سال گذشته، همگام با دیگر کنشگران محیط زیست و دست اندر کاران سازمان های کوه نوردی، همه ی طبیعت دوستان را به فعالیت در این زمینه حول شعار “همکاری کوه نوردان، راهی برای حفاظت کوهستان” دعوت می کند. 

 چند پیشنهاد به کوه نوردان و فعالان محیط زیست

  • معرفی شعار و هدف های روز جهانی کوهستان؛ با فعالیت رسانه ای و آموزش های چهره به چهره در مسیرهای کوه پیمایی و دیگر نقاط.
  • اجرای برنامه های پاک سازی کوهستان؛ با این کار، هم به کوهستان «ادای دین» خواهیم کرد و هم به دیگران درس مسوولیت پذیری در قبال طبیعت خواهیم داد.
  • جلب توجه مقام های مسوول؛ با شهرداری ها، شوراهای شهر و روستا، اداره های محیط زیست و منابع طبیعی و … گفتگو کنیم و آمادگی جامعه ی کوه نوردی را در کمک به آن ها در اجرای وظیفه شان و ترویج فرهنگ حفاظت از طبیعت اعلام داریم.
  • برگزاری همایش و کارگاه آموزشی؛ برای دیدار دوستانه و هم اندیشی در مورد مسایل کوهستان، آموزش شیوه های طبیعت گردی و کوه نوردی سازگار با محیط زیست.
  •  برگزاری نمایشگاه عکس کوهستان؛ نمایش زیبایی های طبیعی و آسیب های وارده به طبیعت.
  • طرح مشکلات محلی؛ به چالش کشیدن طرح های توسعه ی ناپایدار که با راه سازی، ساختمان سازی، معدن کاری، سد سازی، احداث تله کابین و مانند آن، محیط های کوهستانی را تهدید می کنند، با طرح موضوع در رسانه ها، نامه نگاری با مقام های مسوول، و طرح شکایت.

 در سال های اخیر در ایران، اگرچه آگاهی همگانی در زمینه ی محیط زیست و حساسیت نسبت به موضوع خاص محیط های کوهستانی، به ویژه بر اثر کار رسانه ای سازمان های مردم نهاد، افزایش یافته است، اما از سوی دیگر، محافل اقتصاد آزمند و عمدتا زیر زمینی ایران، بی اعتنا به بدیهیات زیست محیطی، بی رحمانه و با شدت در کار تخریب جبران ناپذیر کوه های کشور بوده اند. لازم است که دوستداران این آب و خاک، در رویارویی با این موج ویرانگر، علاوه بر کارهای نوشتاری، به شیوه های دیگری (مانند پیگیری از طریق دادگاه ها، سازمان بازرسی کل کشور، و مجلس) بیاندیشند.

عباس محمدی، مدیر گروه دیده بان کوهستان

Tagged →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

پاسخی بگذارید