گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

نماینده آبادان: مردم ۷۰ روستای آبادان آب برای آشامیدن ندارند

نماینده مردم آبادان در مجلس با بیان اینکه رودخانه کارون زمانی بهترین آب جهان را داشت، گفت:‌ مردم ۷۰ روستای آبادان در عطش بی‌آبی می‌سوزند و این در حالی است که مردم این روستاها حتی آب برای آشامیدن ندارند.

به گزارش سبزپرس و به نقل از خانه ملت، «محمد سعید انصاری» افزود: بی‌عدالتی در روستاهای آبادان بیداد می‌کند و مردم ۷۰ روستا حتی یک قطره آب ندارند این در حالی‌است که در ماه مبارک رمضان قرار داریم.
نماینده مردم آبادان درمجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: وزارت نیرو باید جوابگویی این بحران بی‌آبی در این حوزه انتخابیه باشد و از این رو باید مسئولان ذی ربط خود را در این گرما به جای مردم بگذارند.
اظهارات نماینده آبادان در حالی است که استان خوزستان، یکی از استان هایی است که بیشترین حجم آب پشت سدهای موجود در آن را دارد. پیش از آغاز این سدها، رودخان کارون، بزرگترین رودخانه داخلی ایران نیز از استان خوزستان عبور می کرد اما با ساخت سدهای بزرگ در مسیر این رودخانه و اجرای طرح های سدسازی و انتقال آب در سرشاخه های این رودخانه، کارون عملا رو به خشکی نهاد. این در حالی است که کارون، تنها رودخانه قابل کشتیرانی ایران بود.
مسئولان وزارت نیرو، به عنوان مهمترین متولی سدسازی در ایران همواره در پاسخ به اعتراضات فعالان محیط زیست درباره سدسازی، «تامین آب شرب مردم» را یکی از اهداف سدسازی می دانند. با این وجود، نزدیک به ۹۰ درصد آب پشت سدهای احداث شده در کشور به مصرف کشاورزی می رسند و به گفته مسئولان وزارت نیرو، تنها سه درصد از حجم کل آبهای استحصال شده در کشور از طریق سدسازی و سایر طرح های استحصال آب به مصرف شرب می رسد. اما هنوز از برخی روستاها، خصوصا در استان خوزستان خبر می رسد که مردم این نواحی، به آب سالم برای آشامیدن دسترسی ندارند.

Tagged →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

پاسخی بگذارید