گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

صعود ایرانی ترانگو؛ تبریک و تعریف فرانسوی ها

انجمن کوه نوردان ایران، از سال 1386 با هدف معرفی معیارهای کوه نوردی عالی، و آشنا سازی کوه نوردان ایرانی با کوه نوردان برجسته ای که در “کلاس” جهانی فعالیت می کنند، ارتباط هایی را با سازمان GHM برقرار و در پی آن تفاهم نامه ای را با آن سازمان امضا کرد. سازمان GHM در سال 1919 تاسیس شده و در فرانسه مستقر است اما از کوه نوردان برجسته ی سراسر جهان عضو می پذیرد و می توان گفت که به نوعی، ارایه دهنده ی معیارهای کوه نوردی “شاخص” است. در آبان 87 انجمن کوه نوردان در “پل خواب” میزبان چند عضو GHM (از جمله: لسلی فوسکو، رییس سازمان که در همان سال نامزد دریافت جایزه ی کلنگ طلایی شده بود، هوبر ژیو، و فیلیپ پُله)، و  در آذر 88 در سنگسر سمنان میزبان دو کوه نورد برجسته ی دیگر (فرانسوا برنارد و آنتوان کایرول) از اعضای این سازمان بود و دوره هایی را برای شماری از سنگ نوردان ایرانی برگزار کرد. پس از اردوی سنگسر، فرانسوا برنار و آنتوان کایرول (کوه نوردان فرانسوی عضو GHM) به همراه چند نفر از اعضای انجمن به بیستون رفتند و در آن جا بود که فکر برگزاری “جشنواره ی بین المللی سنگ نوردی بیستون” پا گرفت. نخستین دوره ی این جشنواره در مهر ماه 1389 برگزار شد و دومین دوره هم در مهر ماه آینده برگزار خواهد شد. در این فاصله، چند گروه ایرانی هم در قالب تفاهم نامه ی انجمن و GHM برای یخ نوردی و سنگ نوردی و کوه نوردی به فرانسه رفتند.

در جریان دوره های آموزشی و مراوده هایی که با کوه نوردان برجسته ی فرانسوی برقرار شده بود، چند سنگ نورد ایرانی، از جمله: زنده یاد اسماعیل متحیرپسند، عباس محمدی (اهل اراک)، حسین بلند اختر و حسن گرامی، به آنان گفتند که مایل به صعود دیواره ی ترانگو هستند. در سال 86 لسلی فوسکو به این علاقمندان ایرانی گفت که آنان باید برای دستیابی به چنین هدفی تلاش بسیار زیادی کنند. این مراوده ها، تا حد زیادی با پیگیری های ابراهیم نوتاش (مربی و کوه نورد پیش کسوت عضو انجمن که اینک به عضویت افتخاری GHM درآمده) انجام گرفته است. اینک لسلی اطلاع یافته که ایرانیان به این هدف دست یافته اند، و به این مناسبت پیام تبریک زیر را از طریق نوتاش فرستاده است:

 

ابراهیم عزیز، سلام

 انسان هیچ گاه مطمئن نیست که بتواند مسیر عظیمی را روی کوهی چون ترانگو صعود کند! اما پس از صعود هم نمی تواند مطمئن باشد که این کار را دوباره بتواند انجام دهد!

شادباش های مرا به گروه ایرانی برسانید.

لسلی

 

هوبر ژیو، یکی از رییسان پیشین GHM  که از دو سال پیش، مسوول ارتباط این سازمان با ایران است، نیز پیام زیر را فرستاده:

 

دوست گرامی

خبردار شدم که ایرانیانی که در دوره های GHM آموزش دیده اند – نخستین بار با لسلی فوسکو، اوبر ژیو و فیلیپ پله، و بار دوم با فرانسوا برنارد و آنتوان کایرول- صعود برج ترانگو از مسیر اسلوونی را طراحی و آن را با موفقیت اجرا کرده اند.

این، هدف آن  دوره‌ ها که ما  بهترین خاطره‌ها را از آن داریم، بود و این صعود را نشانه ی این می گیریم که شاگردان می خواهند از مربیان خود پیشی بگیرند؛ این بهترین پاداشی است که ممکن بود ما بگیریم.

تبریک به شاگردان مان که موفق به این صعود شده اند، تبریک به انجمن کوه نوردان و فدراسیون کوه نوردی که از این صعود حمایت کرده اند، و تبریک به تو ابراهیم که این پروژه را راه اندازی کردی.

به‌امید دیدار در جشنواره ی بیستون

اوبر ژیو – رئیس پیشین GHM

(متن فرانسوی پیام ها، در ادامه ی مطلب)

bonjour,

 On est jamais “sur” qu’on “peut” escalader une voie d ’ ampleur sur une montagne comme le Trango!! Même après l’avoir faite on n’est pas sur de pouvoir le refaire… .

 

Transmettez mes félicitations a l’équipe Iranien!

 leslie

—————————————————————————————————————-

Cher ami,

J’ai appris que des élèves Iraniens des promotions encadrées par le GHM, une première fois par Leslie Fucsko, Hubert Giot, Philippe Pellet ; une deuxième fois par François Bernard et Antoine Cayrol, ont conçu et réussi une ascension aux tours de Trango par la voie Slovène.

 C’était le but de cet enseignement dont nous gardons d’excellents souvenirs. Je vois que les élèves tentent de dépasser les maîtres, nous en acceptons l’augure, et c’est la meilleure récompense que nous pouvons avoir.

 Félicitations à nos élèves qui ont réussi cette ascension. Félicitations aux Club Alpin , et à la Fédérations qui ont soutenu le projet,Félicitations à toi Ebrahim, qui a initié le projet.

Hubert Giot

Ancien président du GHM

Tagged →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

پاسخی بگذارید