گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

حضور سازمان بازرسی کشور در “دره زرشک”پس از اعتراض مردم

اعتراضات مردمی پای سازمان بازرسی را به پرونده معدن مس باز کرد. کارشناسان سازمان بازرسی کشور با حضور در محل معدن مس دره زرشک، به بررسی وضعیت و گفت و گو با اهالی محل پراختند.
روز گذشته (یکشنبه) کارشناسان سازمان بازرسی کشور به همراه کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست از تهران عازم شهرستان تفت استان یزد و روستاهای دره زرشک و حسن آباد شدند.
این سفر کارشناسی در پی اعتراضات اهالی روستاهای حسن آباد و دره زرشک به احداث معدن مس صورت گرفته است.
کارشناسان سازمان بازرسی در این سفر به بازدید از معدن و اقدامات انجام شده برای معدنکاوی در دره زرشک پرداختند. همچنین این کارشناسان طی دیداری با اهالی این دو روستا، در جریان نظرات آنها قرار گرفتند.
یکی از اهالی دره زرشک درباره این سفر به سبزپرس گفت: از روز جمعه که مسئولان معدن از سفر کارشناسان سازمان بازرسی مطلع شدند، فعالیت نیمی از ماشین آلات را متوقف کردند.
او ادامه داد: در دیدار اهالی با کارشناسان نیز، به دلیل آنکه اعتراضات همه اهالی چه در حسن آباد و چه در دره زرشک و چه در روستاهای اطراف یکسان بود، یک نفر به نمایندگی از تمامی روستاییان مشکلاتی که بر اثر احداث معدن روی می دهد را اعلام کرد.
پس از این بازدید و گفت و گو، کارشناسان حاضر در سفر به بازدید از روستاهای پایین دست معدن که به صورت غیرمستقیم از فعالیت معدن متاثر خواهند شد، پرداختند.
گفته می شود که مسئولان معدن مس دو واحد سنگ شکن و تغلیظ مس را نیز در جوار این معدن احداث کنند که یکی از واحدها در ورودی روستای دره زرشک و دیگر در روستای حسن آباد (در فاصله یک کیلومتری روستای دره زرشک) جانمایی شده است. این در حالی است که پیش از این مسئولان معدن به اهالی گفته بودند که از این معدن تنها استخراج سنگ معدن انجام می شود و واحدهای جانبی، در محلی دیگر و دورتر از معدن احداث خواهد شد.
آنطور که گزارش های کارشناسی ارائه شده به سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان بازرسی کل کشور نشان می دهد، فعالیت این معدن ۱۲۰ لیتر بر ثانیه نیاز به آب دارد که در نهایت بین ۶۰ تا ۷۰ لیتر بر ثانیه فاضلاب تولید می کند. معمولا فاضلاب معادن مس آلوده به مواد اسیدی و خطرناک است که مهمترین مشکل زیست محیطی معدن مس دره زرشک نیز همین فاضلاب است.
این معدن در بالا دست و محل تقسیم آب دشت یزد-اردکان واقع شده و به همین دلیل تولید این حجم فاضلاب و ورود آن به آب های زیرزمینی، نه تنها باعث آلودگی شدید و از دست رفتن منابع آب روستاهایی چون دره زرشک و حسن آباد می شود، بلکه منابع آب روستاهای پایین دست که ممکن است فاصله بیش از ۵۰ کیلومتر با معدن را داشته باشند نیز موجب می شود.
معدن مس دره زرشک در استان یزد و در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان تفت قرار دارد. این معدن در محدوده دو روستای دره زرشک و حسن آباد واقع شده است.
پیش از این در اردیبهشت ماه و خردادماه سال جاری اهالی دره زرشک و حسن آباد اقدام به برگزاری سه تجمع اعتراض آمیز در محوطه معدن کرده بودند که برخلاف آنچه تصور می شد، با واکنش و حضور فرماندار تفت روبرو شده بود.
فعالیت معدن مس دره زرشک در حالی است که گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی این معدن یک بار در کمیته ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست رد شده بود. «علی محمد شاعری» قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست نیز در اردیبهشت ماه اعلام کرده بود که هیچ گونه مجوزی برای فعالیت این معدن از سوی سازمان متبوعش صادر نشده است.
با این حال هنوز هیچ مرجعی، از جمله سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به توقف فعالیت بدون مجوز این معدن اقدامی را صورت نداده و تنها در سه مورد، تجمع اعتراضی اهالی باعث تعطیلی چند ساعته تا چند روزه معدن شده است.
اهالی دره زرشک و حسن آباد می گویند که برخی مقامات سیاسی استان یزد از حامیان اصلی فعالیت این معدن هستند و از این رو مسئولان معدن حتی از اجرای حکم دیوان عدالت اداری، که در سال گذشته حکم به توقف فعالیت معدن داده بود، نیز سر باز زده اند.
منبع: سبزپرس

Tagged →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

پاسخی بگذارید