گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

خرم آباد درگیر معضل تکراری آبگرفتگی!

بارش باران از ابتدای هفته جاری در شهرستانهای مختلف لرستان موجب خوشحالی مردم این استان شده اما یک بار دیگر ثابت کرد، ضعف زیرساختها در اغلب شهرها، آبگرفتگی معابر را به جزء جدانشدنی بارندگی تبدیل کرده است. از ابتدای هفته جاری در استان لرستان بارش باران آغاز شده که این امر خوشحالی مردم و کشاورزان لرستانی را در پی داشته است و البته در کنار این خوشحالی باید نیم نگاهی هم به معضل آبگرفتگی در شهرها و سیلاب در برخی روستاهای استان داشت.

این در حالیست که بارش باران در خرم آباد هر ساله معضلی به نام آبگرفتگی را به دنبال دارد که گویا در میان بی توجهی متولیان امر به درد بی درمان مرکز لرستان در فصول بارندگی تبدیل شده است.

خرم آباد به عنوان شهری که در میان دره شکل گرفته و در مرکز آن نیز رودخانه ای بزرگ جاری است در پی هر بارندگی با سرازیر شدن آب از کوههای اطراف به سمت مرکز شهر با معضلی به نام آبگرفتگی در حالت خوش بینانه و سیلاب در حالت نسبتا بدبینانه ای مواجه است و این امر نکته ای است که باید در برنامه ریزی و مدیریت شهری مورد توجه دست اندرکاران امر قرار گیرد.

در سالهای اخیر که خشکسالیها در این استان شدت گرفته شاید تنها نکته ای که بتوان از آن ابراز امیدواری کرد این است که خرم آباد تاکنون شاهد بارندگی های مستمری که منجر به وقوع سیل در مرکز لرستان شود نبوده است.

چاره اندیشی برای نوسازی شبکه جمع آوری آبهای سطحی در شهر خرم آباد نکته ای است که به نظر می رسد از سوی مسئولان مورد غفلت قرار گرفته تا سیر این بی توجهی ها در اجرای پروژه های عمران شهری نیز دیده شود.

به هر حال 72 ساعت بارندگی در استان لرستان بازهم تکرار مکررات و معضلاتی بود که هر سال این شهر با آن درگیر است و گویا این درد قرار نیست درمان شود تا نباریدن باران و خشکسالی یک درد باشد و باریدن باران و سیلاب خود دردی مضاعف بر پیکره شهر خرم آباد.

به هر روی به نظر می رسد ساماندهی شبکه جمع آوری آبهای سطح خرم آباد نیازمند یک طرح جامع و بلندمدت از سوی متولیان امر است که اگر این پروژه به همت مسئولان شروع شود می توان امید داشت ظرف یک مدت زمان چند ساله خرم آباد را بتوان از درد همیشگی آبگرفتگی و سیلاب نجات داد.

Tagged →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

پاسخی بگذارید