گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

مجلس و محیط زیست

چند روز پیش، گزارشگر خبرگزاری ایسنا (منطقه ی خراسان) در گفتگویی تلفنی از من پرسید که نقش نمایندگان مجلس را در موضوع محیط زیست چگونه ارزیابی می کنی. با آن که در خیابان شلوغی بودم و حضور ذهن زیادی نداشتم، اشاره کردم که به جز فشار  احمد علی مقیمی نماینده ی بهشهر، برای ساخت پالایشگاه در کنار تالاب بین المللی میانکاله (اینجا) که موردی بسیار معروف است، می توان به تصویب چندین ماده از لایحه ی قانون جدید منابع طبیعی در مجلس کنونی اشاره کرد که فقط یک ماده ی آن (به رسمیت شناختن مالکیت متصرفان منابع طبیعی) یک ضربه ی بزرگ به سرمایه های طبیعی کشور و اسباب تجری متخلفان و متصرفان غیرقانونی آینده است. همچنین گفتم که چند نماینده ی مجلس، طبق اظهار مقام های قضایی، نقش موثری در حمایت از گروه اختلاسگر سه هزار میلیارد تومانی داشته و یکی از کارهای این گروه، تخریب کوهستان و منطقه ی حفاظت شده ی درفک در گیلان برای احداث تله کابین و همچنین احداث کارخانه ی آب معدنی داماش بوده است. و البته اشاره کردم که در مجلس کنونی، گوشه چشم گذرایی هم به محیط زیست شده و حتی محمد رضا تابش نماینده ی اردکان، فراکسیونی با عنوان فراکسیون محیط زیست تشکیل داد و یکی دو نشست هم با سمن ها برگزار کرد. بخشی از آن گفته های من در گزارش کوتاه ایسنا (3/12/1390) آمده است (اینجا).

اینک، مورد مهم دیگری را یادآور می شوم: دلاور نجفی که در دوره ی ریاست خانم فاطمه واعظ جوادی بر سازمان حفاظت محیط زیست، معاون محیط طبیعی سازمان بود، پارسال گفت که ترابی نماینده ی گرمسار در مجلس به شدت پیگیر طرح اکتشاف نفت در پارک ملی کویر بوده است؛ این پارک، تنها پارک ملی کشور بود که هیچ معارضی نداشت و در آن نه منطقه ای مسکونی وجود داشت و نه معدن یا دارنده ی پروانه ی چرا… . دلاور نجفی، از محمد باقر صدوق که پس از او معاون محیط طبیعی شده بود، پرسیده بود “آقای دکتر صدوق کجایی” که پارک ملی کویر رفت! (ایرن 1/8/1389)

به راستی، تا هنگامی که نمایندگان مجلس برای “ادای دین” به انتخاب کنندگان و حامیان انتخاب شان و برای بردن برش خوبی از کیک نفت به حوزه ی خود، طرفدار تخریب طبیعت منطقه شان – حتی اگر شا’ن پارک ملی داشته باشد- هستند، چه امیدی به حفظ محیط زیست وامانده ی این سرزمین هست؟!

همچنین در این زمینه، اشاره های پنج سال پیش کاظم نصرتی و من را بخوانید:  لطفا شعار زیست محیطی هم بدهید!

و گزارش خبرگزاری میراث خبر با عنوان: محیط زیست و منابع طبیعی، هزینه ی ورود برخی کاندیداها به مجلس

Tagged →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

One thought on “مجلس و محیط زیست

 1. میم : پ

  سلام و خسته نباشید
  واقعا مطالعه نوشته جالب شما خستگی یک روز کار و درس را از جانم بدر کرد . اما بنظرم گذاشتن این مطلب فقط در وبلاگ شخصی شما و در گرین بلاگ و محدود کردن آن به این دومکان کمی اجحاف در حق این نوشته خوب هست . راستش از شما چه پنهان جایش را در سبز پرس خالی میبینم . این از این .
  در مورد اشاره شما به نقش نمایندگان مجلس در موضوع محیط زیست و سؤ استفاده آنها از مقوله تخریب محیط زیست در جهت کسب سمت نمایندگی و یا ابقایشان در این سمت ، خب کاملا حق با شماست . ولی مطرح کردن آن مثل این هست که پزشک تشخیص به اعتیاد یک نوجوان بده و بعد هم برای درمان فرد دارو تجویز کرده و کار را همین جا پایان یافته تلقی کنه . اما مادامی که آسیب شناسی صورت نگیره و مسئله اعتیاد این نوجوان ریشه یابی نشه .امکان اینکه چند صباحی او از معضل اعتیاد دوری کنه ، کم نیست . ولی مطمنا روزی مجددا به آن روی میاره ! دلیلش هم روشنه : چون ریشه و منشا اصلی آنچه که او را به طرف اعتیاد سوق میده ؛ ( مسائل اقتصادی و فقر، مسائل اجتماعی مانند عدم یا کمبود تفریحات سالم ، مسائل خانوادگی ، مسائل روانی و درهمین راستا مثلا بیگانگی فرد با هنجارهای پذیرفته شده در جامعه و ……. ) شناسایی و خشکانده نشده .
  بنا بر این ما نمی توانیم مورد بیسوادی نمایندگان در حوزه محیط زیست و سؤ استفاده آنها و اصولا مبحث توسعه پایدار را بعنوان یک مشکل جدی بررسی و حل کنیم ؛ مادامی که پارامترهای دیگر مانند اقتصاد ( ورود فزاينده نيروي كار جوان در بازار كار یا وابستگي شديد اقتصاد به درآمد تك محصولي نفت كه متكي به نوسانات غير قابل پيش بيني و بحرانهاي سياستهاي بازار جهاني است) ، اجرای دمكراسي و آزاديهاي اجتماعي و حقوق بشر، عدالت اجتماعي، رفع تبعيض جنسي و فرهنگي و برابر حقوقي اجتماعي و اقتصادي زنان با مردان، و همينطور تامين و تقسيم عارلانه و پايدار خدمات ملي اجتماعي بهداشتي و علمي و…… لازم را در نظر نداشته باشیم . چون تمام این پديده ها بطور تنگاتنگ و جدا ناپذيري با امور و مسايل سلامت محيط زيست زندگي و استفاده و بهره برداري صحيح و برابر مردم كشور از تمامي سرمايه ها و ذخاير منابع طبيعي و ملي در كشور مربوط می شند . متاسفانه این به صورت یک عرف معمول در جوامع سرمایه داری درآمده که کاندیدا های نمایندگی از تمام امکانات و شرایط پیرامون خود برای کسب آرا کمک .میگیرند. و در این راه هیچ خط قرمز و مرزی هم برای خود قائل نشده و به بسیاری اقدامات ناعادلانه و نادرست دست میزنند . پس تکلیف ما با این آقایان مشخص و روشنه ! ما باید این حرکت آنها را بعنوان یک قانون و عرف بپذیریم !!!! هر چند که یک قانون مستند نیست ، ولی درست مثل یک قانون لزوم اجرایی پیدا کرده ! !!! و بنظرم در همین راستا میشه حمایت مردمی از پروژه هایی مانند جنگل ابر ، پالایشگاه بهشهر ، جاده گزو ، انتقال آب آبشار آتشگاه و …. را درک کرد !!!
  اما زمانی که در یک جامعه تمام پارامترهای ذکر شده بالا بعنوان ساختارهایی که باید به آنها توجه کرد ، را الویت داده . و در حقیقت به درد مردم ، ( بدلیل اینکه این فقط مردم کوچه و بازار هستند که بایستی بعنوان تنها نقطه اتکای یک فعال زیست محیطی و در افق دید او قرار بگیرند ) رسیدگی کرد ؛ مسائل مادی و معیشتی آنها در نظر گرفت .نیرو و فکر روی آن گذاشت . آنوقت خواهیم دید که حمایت مردمی از پروژه هایی مانند جنگل ابر ، پالایشگاه بهشهر ، جاده گزو ، انتقال آب آبشار آتشگاه و ….درست جهت عکس پیدا کرده وبر ضد آنها تبدیل میشه .

  Reply

پاسخی بگذارید