گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

همايش ريزگردها و بايد و نبايدها

به همت جامعه مهندسان مشاور ايران در تاريخ 9/11/90 همايشي بي سر و صدا تحت عنوان ” همايش ريزگردها” برگزار گرديد بي سر و صدا از اين جهت مي گويم كه حتي يك نفر از خبرنگاران رسانه هاي ديداري، شنيداري و نوشتاري در اين همايش حضور نداشت. طبق معمول مسئولين رده بالاي مرتبط با موضوع هم كارهاي مهمتري داشتند و در اين همايش حضور پيدا نكردند. اما بنده هم كه در جمع مستمعين بودم هر چه بيشتر صحبت هاي سخنرانان را در ارتباط با پديده ريزگردها مي شنيدم بيشتر نا اميد مي شدم. براستي اين همه مصاحبه هاي پي در پي مسئولين مرتبط با موضوع چه بود. هر موقع كه وضعيت بحراني گرد و غبار استانهاي جنوب و جنوب غربي كشور را در بر مي گرفت مصاحبه اي براي تسكين آلام مردم مي شد حتي صحبت از اجرايي شدن مناطق مشخصي از عراق براي مالچ پاشي مي شد كه خوشبختانه كسي از سخنرانان و كارشناسان همايش ديروز صحبتي از مالچپاشي نكرد چون مسئله اساسي را در مديريت نادرست منابع اب بالادست منطقه هورالعظيم مي دانستند. خدا انصاف دهد كسي را كه اين كلمه مالچ را براي مهار ريزگردهاي عربي به دهان مسئولين انداخت. شمه اي از اين مصاحبه ها را مي توانيد در جاي جاي رسانه هاي موجود ببينيد.


  رئيس سازمان حفاظت محيط زيست از مالچپاشي مي گويد.  200 هزار هكتار مالچ پاشي براي مهار ريزگردها تا پايان سال 1390


   رئيس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور : چشمه‌هاي خاكي عراق كه منشا 60 درصد گرد و غبار ايران است توسط كارشناسان ايراني شناسايي شده و بزودي عمليات مالچ پاشی براي مهار آنها آغاز مي‌شود.
مسئول كميته پيگيري حل مشكل ريزگرد‌ها در مجلس شوراي اسلامي : ایران با پاشیدن مالچ به جنگ ریزگردها می رود.  
معاون وزير جهاد كشاورزي : ايران کانون های بحرانی ریزگردها در كشورهاي همسايه را مهار مي‌كند
 آيا مي توان پرسيد كه كدام مناطق بايد مالچپاشي شود؟  آيا در عرصه وسيع بروز طوفانهاي گرد و غباري، مناطق برداشت یا تغذیه گرد و غبار دقيقا شناسايي شده است؟ اصلا مگر حق داريم هر جايي را مالچپاشي كنيم ؟ با چه مالچي بايد مالچپاشي كنيم؟ مسئله جالب تر اين كه طرف عراقي اجازه استفاده از مالچ نفتي را هم نمي دهد و مايل است از مالچ غير نفتي استفاده شود. از طرفي تا كنون چنين مالچي هم براي تثبيت ماسه هاي روان معرفي نشده است. از دو سه نوع مالچ ارگانيك و پليمري هم كه تا كنون براي اينكار به دفتر امور بيابان معرفي شده و بصورت آزمايشي و بعضا تحقيقاتي كار شده است هيچكدام كارايي لازم را نداشته و در همان چند ماه اول بوسيله باد و باران تخريب شده است.   و اما آنچه تاکنون در زمینه مقابله با ریزگردها صورت گرفته، فهرست وار عبارتند از:
تشکیل کارگروه ملی گرد و غبار با مسئولیت معاون اول رییس جمهور
تدوین و تصویب آیین نامه آمادگی و مقابله با آثار زیانبار پدیده گرد و غبار در کشور
تدوین طرح ملی مدیریت گرد و غبار و تعیین تکالیف وزارتخانه ها و سازمان های ذی نفع در برنامه طرح مدیریت گرد و غبار
 اجرای طرح های متعدد، در چارچوب تکالیف تعیین شده در طرح ملی یا منطبق بر مسئولیت های سازمانی دستگاه های اجرایی
برگزاری چندین نشست دو یا چندجانبه با کشورهای عراق، ترکیه، سوریه، قطر و امضای چندین فقره توافقنامه برگزاری کارگاه های آموزشی در ایران برای کارشناسان و مدیران کشورهای موثر در پدیده گرد و غبار . همانطور که می بینید در تدوین و تصویب و تعیین تکلیف هر چه بخواهیم می گوییم و می نویسیم حال این تکلیف ها چقدر جنبه عملی به خود می گیرد بماند!
 متاسفانه در نشست هاي دو يا چند جانبه بین کشوری هم تا كنون هيچ توافقي در مورد اصلي ترين مسئله و بويژه كشور مورد نظر يعني تركيه، در رعايت حقآبه طبيعي منطقه پايين دست سدها صورت نگرفته است و يقين دارم كه به اين زودي و شايد اصلا  تركيه به چنين توافقي تن در دهد شايد بافعال کردن هرچه بیشتر دیپلماسی ملی و بين المللي و جلب همکاری و فشار نهادهای بین المللی، تركيه ملزم به اينكار شود. نظير كاري كه چين و كشورهاي متاثر از پديده گرد و غبار در سال 2003 انجام داد. در آن پروژه با همكاري ‪بانك توسعه آسيايي، سازمان ملل و سازمان تسهيلات زيست-محيطي جهاني يك پروژه بين‌المللي براي كمك به كشور چين به اجرا در آمد. در پروژه مذکور دولتهاي چين، مغولستان، ژاپن و كره با همكاري يكديگر طرحي بين‌المللي براي مقابله با توفانهاي گرد و خاك طراحي كردند. آيا مي توان براي اين منطقه هم و انجام چنين طرحي اميدوار بود؟. چه خوب بود كه حرفهاي ديروز كارشناسان از طريق رسانه ها به اطلاع عموم مي رسيد تا بدانند كه مهار ريزگردها به اين زودي و با مالچپاشي چندصد هكتار شدني نيست. وقتي مردم اصل موضوع را بدانند و مسئولين هم وعده هاي آنچناني ندهند مشكلات را بهتر تحمل مي كنند چون مي دانند كار به اين سادگي نيست كه آقايان در مصاحبه هاي خود مي گويند. 

Tagged →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

4 thoughts on “همايش ريزگردها و بايد و نبايدها

 1. میم : پ

  چه مطلب جالبی ! با اجازه شما من مایلم دو مورد را در این رابطه خاطر نشان کنم :
  ۱ – جناب خسرو شاهی راستش را بخواهید . من از مطالعه مطلب شما نه تنها زیاد هم ناراحت نشدم ، بلکه ته دلم یک جورایی خوشحال هم هستم ! چون با این حساب نوشته شما و آنطور که از اقران و شواهد برمیاد . من به این نتیجه رسیدم که ما اگر در هر موردی در جهان از دیگران عقب تر باشیم . و اگرچه طبق گزارش منتشر شده روزنامه همشهری امسال در رده ۱۱۴ شاخص عملکرد محیط زیست قرار گرفته باشیم . ولی حد اقل ملتی هستیم که در حرف زدن بدون پشتوانه عملی استادیم و مالک بزرگترین دهان ها در جهان می باشیم و توسط این دهان های بزرگ خوب لاف می زنیم ! آیا این خودش جای فخر و مباهات ندارد ؟ تا دلتان بخواهد هی کنفرانس پشت کنفرانس ، هی نشست و جلسه پشت نشست و جلسه . تدوین و تصویب آیین نامه هم که خوراکمان هست . حتی دست سازمان ملل را در این مورد از پشت بسته ایم !من در تعجبم ، پس چرا این ازاین نوشته شما بوی انتقاد برمی خیزد ؟ پس نا امیدی شما از نحوه ” کیفیت ” برگزاری اینگونه همایش ها برای چیست ؟ وقتی که ماشالله هزار ماشالله از لحاظ ” کمیت همایش” آقایان آن را جبران می کنند !
  ۲ – بعدش هم اگر بخواهیم منتظر باشیم که ترکیه به توافقی برای رعايت حقآبه طبيعي منطقه پايين دست سدها تن در دهد !!!! بایدحالا حالاها آنقدر منتظر بایستیم تا علف زیر پایمان سبز شود ! زیرا با استقرار سامانه موشکی ناتو و نصب آن در خاک ترکیه از آغاز سال میلادی جدید ، آقایان عملا ژاندارم منطقه شده اند .دیگر خدا را هم بنده نیستند ، چه برسد به اینکه بخواهند به همسایگان خود مثل عراق پاسخگو باشند !
  ترکیه با استقرار این سامانه و پایگاه منافع اروپا وآمریکا راتامین می کند .در قبال آن آزادی عمل زیادی در منطقه پیدا کرده است ! بقول معروف کدخدا را ببین ، ده را بچاپ .

  Reply
 2. امیر سررشته داری

  آقای دکتر سعی کردم که در این همایش شرکت کنم ولی فکر می کنم مسئول عدم اطلاع رسانی صحیح خود برگزار کنندگان بودند. ظاهرن به صورت نیمه خصوصی برگزار شده و حتی من که خواستم با آقای دکتر شعاعی در این جلسه شرکت کنم دکتر معتقد بود جلسه خصوصی است. من خودم هم از طریق مهندس درویش پی به این برنامه بردم. حتی در ابتدا فکر می کردم که آقای دکتر جلالی باید در آن سخنرانی کند ولی برگزار کنندگان از خود دکتر شعاعی به تنهایی دعوت کرده بودند. خلاصه به نظر می آید برگزار کنندگان خود به دنبال رسانه ای کردن ماجرا نبوده اند.
  ارادتمند

  Reply
 3. خسروشاهي

  جناب سررشته داري سلام
  البته بنده هم همين برداشت را داشتم چون ابتدا با ارسال نامه به موسسات ذيربط حتي اسامي شركت كنندگان را خواسته بودند ولي بعدا ديدم كه پوستر چاپ شده و پوسترها هم در بعضي جاها نصب شده بود. به هر حال سازمانها و موسسات خاصي كه هر يك به نوعي در زمينه مسايل و مشكلات ريزگردها مسئوليتي داشتند در اين همايش شركت كرده بودند و سخنراني هم داشتند. از جمله سازمان جنگلها و مراتع ، واحدهاي تابعه سازمان حفاظت محيط زيست كه پشتيباني و حمايت همايش بعهده آنها بود، سازمان هواشناسي، واحدهايي از وزارت بهداشت، بسياري از شركت هاي مهندسين مشاور و امثال اينها چون تعداد شركت كنندگان كم نبودند و در انتها هم بيانيه اي تهيه شد كه براي مسئولين مملكتي ارسال شود

  Reply
 4. امیر سررشته داری

  ارادتمند جناب خسرو شاهی عزیز
  حداقل جای شکرش باقی است کسانی به فکر هستند و اینگونه برنامه ها را برای آگاهی بیشتر برگزار می کنند. امیدوارم برای دفعه های بعد اطلاع رسانی قویتری صورت بگیرد. درود بر شما

  Reply

پاسخی بگذارید