گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

هشدار مديرعامل آب تهران

آب‌هاي سطحي تامين‌كننده آب تهران آلوده‌اند


خسرو ارتقايي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه منابع آب‌هاي سطحي تامين‌كننده آب تهران همچون رودخانه‌ها از وضعيت مناسبي برخوردار نيست، تصريح كرد: با وجود تلاش هاي بسياري كه صورت گرفته، اما متاسفانه به دليل صرفه‌هاي اقتصادي، برخورد با متخلفان به نتيجه مطلوب نرسيده است.


وي آلودگي در رودخانه‌هاي تهران را جدي توصيف كرد و گفت: برنامه‌ريزي دقيق و پايبندي دست‌اندركاران امر به مسائل كيفي رودخانه‌ها، به پايدار شدن وضعيت منابع آب كمك خواهد كرد.


مديرعامل شركت آب منطقه‌اي تهران با مقايسه اهميت حفاظت از منابع آب زيرزميني با آب‌هاي سطحي، تاكيد كرد: در اين زمينه و به ويژه در خصوص حفاظت از منابع آب‌هاي سطحي كار جدي و دقت كافي صورت نگرفته است و متاسفانه پشتوانه قانوني مناسبي نيز وجود ندارد.


اين مقام مسئول وجود 450 ميليون مترمكعب روان فاضلاب در تهران را يكي از دغدغه‌هاي موجود برشمرد و افزود: با ظرفيت كنوني تصفيه خانه‌هاي فاضلاب و ساير برنامه هاي موجود، در زمان كنوني تنها 330 ميليون مترمكعب قابليت تصفيه و ساماندهي وجود دارد.


ارتقايي افزود: سياست‌هاي كلان به طور معمول بر اين است كه در حوزه هايي كه آب شرب را تامين مي‌كنند، تمام منطقه به اصطلاح “فريز” شود تا هيچ‌گونه ساخت و ساز و تجاوز به حريم و بستر رودخانه و در نهايت آلودگي صورت نگيرد.


ارتقايي با اشاره به افزايش ساخت و سازها و بار جمعيتي در مناطق مختلف و به خصوص حوزه‌هاي تامين آب شرب تهران، گفت: در رودخانه‌هاي كرج و جاجرود به ويژه شاهد اين افزايش حتي خارج از ظرفيت منطقه بوده و اخيراً در طالقان نيز با رشد جمعيتي و افزايش ساخت و سازها روبرو هستيم.


وي با يادآوري اين نكته كه گردشگران و مردم تهران در آخر هفته منابع آبي و رودخانه هاي تامين‌كننده آب را آلوده كرده و در طول هفته از آن بهره‌مند مي‌شوند، تصريح كرد: دو رويكرد در اين زمينه وجود دارد؛ يكي برخورد مستقيم با ساخت و سازها و متجاوزان است كه همچنان با جديت در حال پيگيري است و دومين رويكرد نيز مربوط به جمع آوري فاضلاب توليدي از ساخت و سازها مي‌شود.


وي با بيان اينكه بيش از دو هزار و 500 نقطه تجاوز به حريم رودخانه هاي استان تهران وجود دارد،‌ اظهار داشت:‌ اين ميزان تجاوز به حريم و بستر، بار مالي بسيار بالا و نزديك به ميلياردها تومان را ايجاد مي‌كند تا بتوان با استفاده از آن، اين تعداد تجاوزها به بستر رودخانه ها را پاك سازي كرد.


مديرعامل شركت آب منطقه اي تهران گفت: توجه به مسائل كيفي آب يكي از اهداف و برنامه هاي مهم شركت هاي آب در كشور محسوب شده كه متاسفانه در سال هاي گذشته مورد توجه چنداني قرار نگرفته است.


وي ادامه داد: يكي از زمينه هايي كه مي تواند در اين زمينه مطرح شود، قوانين و آيين نامه هايي است كه مسئولين را وادار به حفاظت از منابع آب مي‌كند. در اين زمينه البته بايد نسبت به تكميل قوانين موجود نيز توجه جدي صورت گيرد.Tagged →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

پاسخی بگذارید