گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

ماهی مرکبی با نام فرعون

در بین جانوران زیر آب، فرعونی زندگی می کند که لباس های رنگارنگ و زیبا به تن دارد و رفتارش چون فرعون ها حاکمانه است؛ چشمانی بزرگ، بازوانی توانمند و اسلحه ای کارآمد دارد و هر لحظه خود را به رنگی در می آورد. شاید همیشه پیروزی از آن او نباشد اما نسبت به دشمن خود سختگیر است.

سپیا فاراعونیس (sepia pharaonis ) که این لقب را از آن خود کرده، عضوی کوچک ولی معروف از خانواده بزرگ به نام ماهیان مرکب است که مردمان خلیج فارس در هر شهری او را به نامی صدا می زنند؛ مردمان بوشهر ” خساک ” ، ساکنان هرمزگان ” نقر ” ، ” عنکاس ” یا ” انکاس ” و ساحل نشینان جزیره خارک ” نکله ” اش می گویند.

این جانور که یکی از مهم ترین گونه های سرپایان در حوزه اقیانوس هند و بویژه در خلیج فارس و دریای عمان است، در آب های استان بوشهر به وفور وجود دارد و در میان حدود  بیست  گونه  از سرپایان گزارش شده در منطقه خلیج فارس و دریای عمان، او گونه غالب است.

منبع: مجله سرزمین من

Tagged →

About دوستداران محیط زیست ایران

نخستین سایت جمعی دوستداران محیط زیست ایران

View all posts by دوستداران محیط زیست ایران →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

پاسخی بگذارید