گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

از خشکسالی تا خشکسالی

 

امروز مطلبی از محمد درویش جایی خواندم که به نکته ی بسیار جالبی اشاره داشت. قضیه از این قرار است که دیدم محمد روی صفحه ی فیس بوکش مطلبی را لینک کرده است با این تیتر که “خشکسالي در ايران، نتيجه تصميم گيري‌هاي غيرکارشناسانه است”. مطلب را که خواندم تصمیم گرفتم برای محمد کامنت بگذارم. اولین چیزی که نظرم را جلب کرد این قضیه بود که به تیتر انتقاد کنم چرا که خشکسالی یک مساله ی طبیعی است و نمی تواند نتیجه ی غیرکارشناسانه باشد. 

با خودم گفتم بهتر است قبل از اینکه چیزی بنویسم نگاهی به چند مرجع بیندازم و خوب شد که انداختم. بولتنی که NOAA در مورد خشکسالی منتشر کرده است حداقل به سه نوع خشکسالی اشاره می کند: خشکسالی جوی، خشکسالی کشاورزی و خشکسالی هیدروژیک. در خشکسالی جوی بیشتر از شدت خشکی و طول دوره ی خشکی در مقایسه با میانگین بلندمدت صحبت در میان است. در نوع دوم توجه که با دید کشاورزی به موضوع نگاه می کند بیشتر از کاهش بارندگی، کمبود رطوبت خاک و افت سطح آب های زیرزمینی صحبت به میان می آید. اما چیزی که به نظرم با شرایط ایران جور آمد مورد آخر است. به تعریف دقت کنید که از اینجا است:

Hydrological Drought: Associates the effect of periods of precipitation shortfalls on surface or subsurface water supply. The frequency and severity of hydrological drought is often defined on a watershed basin scale. Although climate is a primary contributor to hydrological drought, other factors such as changes in land use, land degradation, and the construction of dams all affect the hydrological characteristics of the basin. 

در واقع این نوع خشکسالی که در گستره ی حوزه ی آبخیز به صورت منطقه ای رخ می دهد نه فقط عوامل اقلیمی، که عواملی چون تغییر کاربری اراضی، فرسایش و ساخت سدها هم موثر هستند. 

NOAA این نوع خشکسالی را اینطور تعریف می کند:

Hydrological drought usually occurs following periods of extended precipitation shortfalls that impact water supply (i.e., streamflow, reservoir and lake levels, ground water), potentially resulting in significant societal impacts. Because regions are interconnected by hydrologic systems, the impact of meteorological drought may extend well beyond the borders of the precipitation-deficient area.

اگر به تعریف دقت کنید صحبت از دوره ی طولانی کاهش بارندگی است که پیامدهای فرامنطقه ای در پی دارد.

سعی کردم به چند فصل کتاب نگاهی بیندازم اما متاسفانه سیستم جستجوی کتابخانه در دسترس نیست. فرصتی پیش بیاید در این رابطه باز هم می نویسم. 

در نهایت پیشنهاد می کنم مطلبی را که مدتی قبل اینجا در مورد خشکسالی و فرهنگ سازی نوشتم مطالعه کنید و نگاهی به مقاله اش بیندازید.

 

Tagged →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

3 thoughts on “از خشکسالی تا خشکسالی

 1. محمد درویش

  و ما ایرانی ها، اغلب متخصص بزرگ کردن و بحرانی کردن چیزهای کوچک یا رخدادهای معمول هستیم رفیق! آنچه که در حوضه آبخیز بختگان روی داد (احداث همزمان سه سد بر روی رودخانه های کر و سیوند) یا مورد دریاچه ارومیه یا ماجرای گاوخونی یا خشک شدن نخلستان های اروند کنار یا … همه و همه مصداق بارز دخل و تصرفات نابخردانه آدمی است که سبب تشدید خشکسالی از نوع آب شناختی (هیدرولوژیک) را فراهم کرده است.
  درود بر بهروز عزیز.

  Reply
 2. کوشان مهران

  دکتر بهروز خان

  حق با شماست!

  خشکسالی یک عمر طبیعی است ( هرچند دست اندازی های بشر شاید اثر خود را در دراز مدت در تغییرات اقلیم نشان دهد ) اما نابودی ارومیه و جازموریان و بختگان که دیگر کار دست خارجی نیست و به یمن دوستان بزرگ پیمانکار و محللان دانشگاهی و شیادان دانشمند نما انجام شده است.

  خلاصه دکتر جان شمع و گل پروانه همه جمع هستند و جملگی منتظر ورود شما

  باور کن روز اولی که بیایی اصلا کسی پاپی این نیست که چه تجربه ای کسب کردی و چه آموخته ای ، مرد رند باشی دکتر دکتر می کنند و شما هم ارزیاب انتقال آب گرم خلیج فارس به بحر خزر از مسیر کویر لوط می شوید.

  اشتباه نکنید!

  هیچ کس مخالف دانش و تجربه نیست
  اگر می خواستیم به طبیعت دست اندازی نکنیم الان لنگی از پوست به دور کمرمان پیچیده بودیم.
  کانال پاناما نشانه شاهکار نبوغ بشر است.

  ولی در همان ینگه دنیا هم می خواستند مسیر پیچاپیچ رود می سی س پی را برای کوتاه تر کردن مسیر صاف کنند که پس از چندین سال پشیمان شدند.

  داستان سد سازی در غرب آمریکا و خشکیده شدن دریاچه ها در کنار فشار بیش از حد بر زمین و توفان های شن در سال 1930 در کانزاس همه نشانه هایی از دست اندازی نابحردانه می باشند.

  حلاصه دکتر بهروز خان ، تعجیل نما چون دکتر کردوانی دیگر نخ نما شده و حنایش فقط برای وزارت نیرو رنگ دارد و بس

  تقضل که به خوب جایی می آیی

  Reply
 3. بهروز

  مرسی محمد جان. ما چیزهای بزرگ را کوچک و چیزهای کوچک را بزرگ می کنیم…

  اشکار جان، من نگفتم خشکسالی یک امر طبیعی است. گفتم اینطور فکر می کردم و بعد فهمیدم اینطور نیست. در مورد مابقی مطلبت هم نظری ندارم.

  Reply

پاسخی بگذارید