گرین بلاگ – تازه‌ترین مطالب وبلاگستان محیط زیست

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

من به فضای فعلی گرین بلاگ اعتراض دارم

 

یکی از ویژگی های ما ایرانی ها این است که خیلی با هم تعارف داریم. خیلی حرف هایمان را به هم نمی زنیم. خیلی وقت ها اعتراض مان را پنهان می کنیم و این خوب نیست. من این یادداشت را با احترام به تمامی اعضا، در اعتراض به فضای فعلی گرین بلاگ می نویسم چون مدت زیادی است ایراداتی را در گرین بلاگ می بینم که متاسفانه نه تنها رفع نشده است بلکه افزایش نیز پیدا کرده است.

به دوستانی که به نحوی موضوع این یادداشت قرار می گیرند یادآوری می کنم که این یادداشت هیچ بعد شخصی ای ندارد و تنها تلاشی برای بهبود گرین بلاگ است. بی تردید همانگونه که دیگران را نقد کرده ام، پذیرای نقد خواهم بود.

1-  من به طور جدی و رسمی با درج مطالب غیرمرتبط با محیط زیست در گرین بلاگ مخالفم. در بین این مطالب به ویژه به درج مطالب مرتبط با کوهنوردی (نه بعد محیط زیستی آن بلکه کوهنوردی حرفه ای یا ورزشی) اعتراض دارم. در زمانی که این یادداشت را می نویسم و ساعت حدود دو عصر به وقت تهران است پنج مطلب آخر درج شده بر روی گرین بلاگ همگی در رابطه با کوهنوردی اند و چهار مطلبش تقریبا هیچ ارتباطی با محیط زیست ندارند. توصیه من این است که دوستان یک “کوه بلاگ” برای این کار تاسیس کنند و این مطالب از روی گرین بلاگ برداشته شود.

2- من به بی توجهی اعضا در مدیریت مطالبشان در سایت اعتراض دارم. وقتی مطلب یکی از دوستان به دلایل فنی چند بار روی سایت تکرار می شود، اعضا بایستی در سایت وارد شده و آن را اصلاح نمایند. وقتی چنین کاری انجام نمی شود به این معنا است که حق سایرین به دلیل سهل انگاری خدشه دار شده است. پیشنهادم این است که دوستانی که مطالبشان را مدیریت نمی کنند از مدیریت سایت اخطار دریافت کنند و در صورت تداوم حساب کاربری اشان لغو شود.

3- من به استفاده ی از فضای گرین بلاگ برای اهداف غیرعمومی و انتفاعی اعتراض دارم. گرین بلاگ برای تبلیغ محصولات جای خاص خودش را دارد و نبایستی لینک ها حاوی مطالبی باشد که شائبه ی تجاری بودن (چه مالی و چه غیرمالی) را ایجاد کند.  پیشنهادم حذف وبلاگ هایی است که چنین کاربری برای گرین بلاگ تعریف کرده اند.

پیشنهاد نهایی ام این است که با یک روش اصولی و با در نظر گرفتن رای تمامی اعضا این مساله مورد بررسی قرار گرفته و در موردش تصمیم گیری شود. به نظرم اجرای پیشنهادهای من باعث کاهش اعضا خواهد شد اما اصالت کاری گرین بلاگ را حفظ خواهد کرد و در بلندمدت به سود گرین بلاگ خواهد بود.

از دوستانی که دیدگاهی در این رابطه دارند خواهش می کنم زیر همین مطلب در گرین بلاگ نظرشان را اعلام کنند.

Tagged →

SURFIRAN is an Iranian tour operator and Iran travel agency in offers Iran tour packages | Iran Tours - Iran DestinationsEvents

20 thoughts on “من به فضای فعلی گرین بلاگ اعتراض دارم

 1. مهدي

  بهروز عزيز همه اين موارد كه نوشتيد وارد است. بخشي بر من و بخشي بر كاربران. من به صورت مفصل در يك يادداشت مشكلات و راه حل هايي كه به ذهنم مي رسد را مي نويسم. ديگر دوستان هم اگر هر ايده يا نظري دارند خواهش مي كنم همينجا يا از طريق ايميل ارسال كنند.

  Reply
 2. سپهر سلیمی

  سلام بر همه دوستان
  من هم با همه موارد گفته شده کاملاً موافقم . اتفاقا دنبال فرصتی بودم تا این مطالب را بیان کنم و حتی عبارت ” کوه بلاگ ” دقیقن همان چیزی است که می خواستم بگویم.
  علاوه بر موارد ذکر شده این پیشنهادات را نیز دارم :
  1- باید میزانی مشخص شود برای وبلاگهایی که کپی پیست می کنند ، مثلن گفته شده اگر بیش از 50 در صد مطالب اینطوری بود آن وبلاگ هم از گرین بلاگ حذف شود ، حتی اگر صد در صد مطالب زیست محیطی باشد .
  2- سیستم قبلی گرین بلاگ که مستقیم با کلیک کردن بر روی عنوان مطلب به وبلاگ اصلی وارد می شد بهتر بود هم برای افزایش بازدیدکننده وبلاگها و هم اینکه با یک کلیک به مطلب اصلی می رسیدیم.
  3- این پیشنهاد جدید نیست و البته مخاطب آن اعضای گرین بلاگ هستند : باید سیستمی برای تامین هزینه های گرین بلاگ مشخص شود ، تا آنجا که می دانم از سال گذشته تا کنون از پرداخت حق عضویت خبری نیست و نمی دانم هزینه ها چطور تامین شده. زحمات مهدی اشراقی عزیز در این سالها قابل جبران نیست ، اما باید هزینه های اجرایی سایت بر عهده اعضا باشد.

  با احترام به همه دوستان و عزیزان ، بی شک هر وبلاگ و وبلاگری ارزشمند و قابل تقدیر است ، اما تخصصی شدن موضوعات به نفع همه است.

  Reply
  • امیر سررشته داری

   سپهر جان مگر برای امسال هزینه پرداخت نکرده اید؟ یا دیگران نیز همیطور؟ فکر میکنم مهدی عزیز ایمیلی هم بابت این مسئله حول و حواشی خرداد ماه ارسال کرد. در عین حال من هم با نظرات بهروز و شما در خصوص موارد بالا موافقم. فقط باید دید که مسئله ناشم را چگونه باید حل کرد و برای آن پروتکل نوشت.

   Reply
 3. کوشان مهران

  دکتر بهروز خان گرامی
  به نکته های نابی اشاره کردید.
  نمی خواهم نامی از شخص خاصی ببرم و یا زحمات و علاقه اشخاص را زیر سوال ببرم ولی درباره مشکل کپی پیست و انتشار اخبار کوهنوردی بدور از حال و هوای محیط زیست بکل مخالف هستم.

  هر چیز حد و اندازه ای دارد و نباید این صفحه گرین بلاگ را لوث کرده و بصورت یکی از پاورقی های مجله های زرد درآورد.

  ایکاش ناظمی در این صفحه سبز وجود داشت تا نوشتاری را که کپی پیست به تمام معنا بوده و یا جزو بیل نوشته ها باشد را به سرعت پاک نماید

  Reply
 4. مهرداد مسیبی

  بهروز جان
  گر چه من بنا به اينكه نميتوانم دو تا وبلاگ تخصصي وغير تخصصي داشته باشم در زمره يكي از ايرادات و انتقادات شما بوده ولي اگر قابليت پخش نشدن اينگونه مطالب دلنوشته وجود داشته باشد به ديده منت قبول خواهم كرد.ضمن اینکه معتقدم اگر همه دوستان گریزی به روزمرگی خود هم بزنند بد نیست وباعث عدم کسالت خوانندگان هم میشود.
  سال قبل از زبان ديگر دوستان همچون هومان نحوه حضور برخي دوستان نقادي شد كه توجهي به آن نشد ونيز بحث جديدي كه تنها موجب كليك مطالب در داخل گرين بلاگ شده وآمار سايت اصلي ثابت ميماند. در حالي كه يك بار كليك براي ديدن اصل مطلب براي گرين بلاگ كفايت ميكند.با باقي موارد شما هم موافقم.مخصوصن کپی پیست
  همدلي كم شده بهروز جان همين تعداد اندك هم با هم سر سازگاري ندارند.
  Quote

  Reply
 5. بهروز

  راستش اشکار جان یک بار که ایمیلی با مهدی اشراقی عزیز در این بار صحبت شد گفتم که خیلی سخت است کسی بخواهد به طور مستمر پای گرین بلاگ باشد و دائم وقت بگذارد که مدیریتش بکند. گرین بلاگ باید از مبدا مدیریت بشود که هزینه ی انسانی جدیدی تحمیل نکند.

  مهرداد عزیز، راستش من شخصا با نوشتن یک یادداشت غیرمرتبط در هر هفته یا ماه، مثلا از جنس همین دلنوشته ها، مخالفتی که ندارم هیچ، موافق هم هستم. راستش خودم هم بدم نمی آید چنین کاری بکنم. اما باید برای همان هم یک توافق جمعی بکنیم. مثلا بگوییم هر دو هفته یک غیرمرتبط. اینطوری حداقل می دانیم مثلا ده درصد مطالب گرین بلاگ غیرمرتبط است که این مخاطب را هم آزار نخواهد داد.

  در مورد کپی کردن هم راستش من اعتراضی نکردم چون واقعا نمی خواستم در حد نقد محتوایی عمیق بشوم. اما آن هم یکی از معضلات فعلی است که حتی سایت خود من هم گاهی دچارش می شود و باید برایش چاره ای اندیشیده شود.

  Reply
 6. مهرداد مسیبی

  البته کپی پیست اگر همراه پی نوشت یا نقادی نویسنده باشد وموضوعات زیست محیطی را به نقد یا چالش بکشاند بد نیست.در این زمانه بیش از اطلاع رسانی نیاز به تحلیل عملکرد برخی مدیران نابخرد داریم.درود

  Reply
 7. مهدی اشراقی

  بهروز عزیز مجددن تشکر می‌کنم. من در حال بررسی هستم تا ببینم به چه نحوی میشه تغییرات مورد نظر شما و دیگر دوستان رو اعمال کرد پس از حصول نتیجه و آزمایش حتمن در وبلاگ می‌نویسم.

  اما تا آن زمان برخی موارد مهمتر رو همینجا اشاره می‌کنم.

  در مورد اول که گفتید: “۱- باید میزانی مشخص شود برای وبلاگهایی که کپی پیست می کنند ، مثلن گفته شده اگر بیش از ۵۰ در صد مطالب اینطوری بود آن وبلاگ هم از گرین بلاگ حذف شود ، حتی اگر صد در صد مطالب زیست محیطی باشد .”

  تصمیم‌گیری در این مورد کار راحتی نیست و تجربه نشان داده باعث دلخوری‌ها می‌شود. ایده من شکل دادن یک گروه ویرایش (Editorial Team) است. تا بر مطالب نظارت کنند. لطفن نظر خودتون رو بنویسید.

  در مورد دوم اما هدف من شمارش تعداد کلیک‌ها بر روی لینک‌ها بوده است. اگر لینک مستقیم به وبلاگ‌ها داده شود. امکان شمارش تعداد کلیک و نمایش محبوب‌ترین‌ها وجود ندارد. قبل از اجرای این مورد هم نظرسنجی انجام شد و قریب به اتفاق دوستان موافق این کار بودند. در هر حال سعی دارم از سایت‌هایی مثل bit.ly استفاده کنم شاید بشود به نحوی ای مورد رو حل کرد. به طوری هم کلیک‌ها شمارش شود و هم لینک مستقیم به وبلاگ نویسنده متصل گردد.

  در مورد هزینه‌های گرین بلاگ، دوستان محبت کردند و هر کدام حداقل ۱۰ هزار تومان پرداختند که بخشی از هزینه‌ها را تامین کرده. تا یکی دو روز دیگر اسامی این دوستان منتشر می‌شود.

  چنان‌که می‌بینید در منوای بالا تغییراتی صورت گرفته تا مطالب دسته بندی شوند. تصمیم دارم چها یا پنج مطلب از هر مجموعه مثلن حیات وحش یا کوه و طبیعت را به نحوی از صفحه نخست جا بدهم. قالب فعلی اما جوابگوی خواست من نیست و احتمالن باید قالب از نو طراحی شود. تا آنزمان خواهش می‌کنم دوستان مطلب خود را در دسته مرتبط جا دهند.

  Reply
 8. بهروز

  سلام و ممنونم. فکر می کنم پاسخ هایی که زحمت کشیدی در جواب سپهر سلیمی عزیز باشه نه من. اما در نهایت من شخصا از هر تغییری که وضع رو بهبود ببخشه استقبال می کنم. راستش به نظرم اگر سایت قوانین مشخصی داشته باشه جایی برای دلخوری باقی نمی مونه. اگر من بدونم که مثلا در هفته مجاز به کپی کردن سه لینک هستم خب یا این رو رعایت می کنم و یا پیامدهاش رو قبول می کنم.

  در مورد لینک به سایت من مشکلی ندارم. اما فکر کنم bit.ly در ایران فیلتر باشه.

  در مورد طبقه بندی دو نکته دارم. اول اینکه باید یک دستورالعمل باشه برای اینکه همه متعهد باشند که بعد از انتشار مطلب بیان و تگ گذاری انجام بدن. دوم اینکه من شخصا با قرار گرفتن مطالب دسته هایی مثل گردشگری یا کوه روی صفحه ی اصلی موافقم. اگر شما دقت کنی الان هم تقریبا روی سایت مثلا هر گروه بیست و پنج درصد مطالب رو به خودش اختصاص داده. من شخصا فکر می کنم گرین بلاگ باید محیط زیستی صرف باقی بمونه، حداقل صفحه ی اصلی باید اینطور باشه و اگر کسی دوست داشت با کلیک بره به سایر بخش ها و لینک ها رو چک کنه.

  Reply
 9. مهدی اشراقی

  ببخشید. اشتباه شبانگاهی بود.

  ۱. کپی کردن مطلب اگر به منظور نقد یا اضافه کردن مطلبی باشه می‌تونه در گرین‌بلاگ قرار بگیره. اگر نه با توسعه بخش ارسال لینک، دیگر نیازی به بودنشون نیست و این‌گونه مطالب حذف می‌شن. (قوانین این بخش رو می‌نویسم.)

  ۲. bit.ly رو شنیدم. سرویس های زیادی هستند از جمله. wp.me سعی می‌کنم با اون‌ها کار کم. اگر نشد همون سیستم قدیمی رو دنبال می‌کنیم.

  ۳. در مورد طبقه بندی اما که گفتید “در مورد طبقه بندی دو نکته دارم. اول اینکه باید یک دستورالعمل باشه برای اینکه همه متعهد باشند که بعد از انتشار مطلب بیان و تگ گذاری انجام بدن.”
  این نهایت آرزوی منه! ولی خب تجربه نشان از کمکاری دوستان داره. بای سعی کنیم تاحد امکان همه چیز توسط سیستم انجام بشه.

  در مورد زیاد بودن مطالب کوه و غیره… با تغییر قالب فقط مطالب مجموعه محیط زیست در صفحه اول با توصیر بزرگ قرار می گیره. مطالب کوه و گردشگری و …. با توصیر کوچکتر در گوشه یا پایین قرار خواهند گرفت.

  ممنون میشم باز هم در این مورد نظراتت رو بگی بهروز.

  Reply
 10. شاهرخ جباری

  با سلام و تشکر از تلاش و نوآوری
  لطفا”در تغییرات، سرعت اینترنت ما را هم در نظر بگیرید.
  هرچه صفحه اول سنگین تر شود یعنی ما بیشتر باید پشت خط بمانیم!
  امید است یک روز ما هم به سرعت دوستان استرالیا و کانادا برسیم و تغییر به ما هم بچسبد!

  Reply
 11. بهروز حسنی مهمویی Post author

  راستش آقای جباری عزیز منم با سرعت سایت مشکل دارم. حتی برای مهدی اشراقی جای دیگه ای نوشتم که سایت به نظرم سنگینه. اینجا از دانشگاه که من سرعتم به نسبت بالا است باز کردن سایت گاهی بیش از ده ثانیه طول می کشه 🙂

  Reply
 12. مهدی اشراقی

  ممنون دوستان گرامی،

  من متوجه نگرانی هستم و دارم روی موضوع کار می‌کنم. خیلی خلاصه توضیح میدم دلیلش چیه.

  قالب قبلی این امکان رو می داد عکسی که شما در وبلاگتون میزارید رو برداره. وارد گرین بلاگ بکنه. سایزش رو عوض کنه و در نهایت اون رو منتشر کنه.

  اما قالب فعلی فقط ابعاد رو تغییر میده و عکس بزرگ داخل متن در صفحه نمایش داده میشه و برای همین هست که سایت سنگین شده.

  دارم سعی می‌کنم مشکل رو حل کنم. مجددن عذرخواهی می‌کنم و خواهش می‌کنم هر مشکلی دارید حتمن به من بگید.

  Reply
 13. مهدی اشراقی

  خب به نظرم باید بیشتر روی قالب جدید وقت بزارم. من قالب قبلی رو برگردوندم تا تغییرات لازم رو روی قالب جدید اعمال کنم.

  Reply

پاسخی بگذارید